Instagram’ın yeni özelliği IGTV hakkında bilmeniz gerekenler!

Instagram tarafından yayınlanan son güncelleme ile kullanıcılar yepyeni bir özellikle tanıştı; IGTV. Kullanıcıların dikey olarak 1 saate kadar uzunluktaki videoları paylaşmasına olanak sağlayan bu özellik, geçen yazımda bahsettiğim gibi mobil internet trafiğinde gelecekte videonun önemini ispatlar nitelikte. IGTV özelliği bir çok platformda Youtube’a rakip olarak görülüyor ancak bu konuda en büyük dezavantajlarından biri  videoların sadece ‘dikey’ olarak yayınlanabilmesi. Kullanıcı alışkanlıklarında kökten bir değişime neden olabilecek bu yeni özelliği sizler için inceledik.

Pazarlama açısından IGTV’nin önemi

IGTV ile pazarlamacılara sunulan seçeneklerde aslında sınır aslında sizsiniz. Bu özellik, Instagram’da müşteriler ve potansiyel müşterilerinizle olan ilişkilerinizi derinleştirmek için harika bir fırsat. Neden mi? 1 saate kadar uzunlukta yayınlayabileceğiniz video ile bir çok farklı içerik üretebilirsiniz. Örneğin düzenli olarak oluşturduğunuz içerikleri ve blog yayınlarınızı bir IGTV bölümü haline getirebilirsiniz. E-ticaret sahipleri ise ürün lansmanları ve ürün incelemeleri paylaşarak kullanıcıların yeni bir ürün ile tanışmasını sağlayabilirler. Seyahat ve konaklama endüstrisinde ise izleyicilere işletmenizin turunu, olanaklarını, manzaralarını ve odalarını gezdirebilirsiniz. Ya da, şehrinizdeki yerel ilgi çekici yerleri ve destinasyonları deneyimlemek için haftalık bir seri oluşturabilirsiniz.

 

Mobil jenerasyonun televizyonu

Instagram’ın kurucusu Kevin Systrom yaptığı açıklamada; “IGTV uygulamasını başlattığınızda video içerikler tıpkı bir televizyon gibi otomatik olarak oynamaya başlıyor.” Ifadesini kullanarak bu özelliğin aslında geleneksel televizyon algısını oluşturacağını düşündüğünü belirtti. Ayrıca, kendi takipçilerinizden ve takip etmediğiniz diğer kişilerden aldığınız kişiselleştirilmiş önerilere sahip bir ‘sizin için’ sekmesi, takip ettiğiniz kullanıcılardan gelen yüklemeleri içeren bir ‘aşağıdaki’ sekmesi ve bir ‘popüler’ sekmesiyle de bir arama çubuğu da bulunmaktadır.

IGTV, YouTube’ı döver mi?

IGTV’nin duyurulmasından sonra bir çok platformda YouTube için büyük bir rakip olarak değerlendirilsede bu konuda gerçekçi olmakta yarar var. YouTube, Google’dır ve Google, saniyede 40.000’in üzerinde arama sorgusu işlemektedir. Bu, günde 3,5 milyar aramaya eşittir.Instagram’in 1 milyar aylık kullanıcısının, şu anda arama motorları içerisinde %78 pazar payına sahip Google’ın günde 3,5 milyar arama hacmiyle rekabet edebilmesi şuan imkansız gözüküyor.

Peki ya indeks?

Bu kadar geniş kapsamda olanaklar sağlayan bu özellik akıllarda bazı soru işaretleri uyandırıyor. Örneğin, Google IGTV videolarını indeksleyecek mi? YouTube için bir rakip olarak göründüğü için, IGTV videolarının SERP alanında görmek oldukça ilginç olabilir. Fakat şimdilik, platform sadece mobil alana hakim olacak gibi görünüyor.

No Comments

Yorum Yap