Kullanıcı Katkılı İçeriği Kullanmanın 5 Etkili Yolu

Dünya çapında, pazarlamada user-generated content olarak geçen kullanıcı katkılı içerik, pazarlama süreçlerine son kullanıcıyı dâhil ederek kitlenin dikkatini daha fazla çekmeye yöneliktir. En genel tanımıyla, marka fanlarının desteğiyle marka bilinirliğini arttırma yöntemidir. Y jenerasyonu ile gündeme gelen ve yine Y jenerasyonu sayesinde yayılma hızı çok yüksek olan kullanıcı katkılı içeriklerin, bu kadar sevilmesinin önemli istatistiksel açıklamaları var:

– Y jenerasyonu, kullanıcı katkılı içeriğe, diğer medya kanallarına göre %50 daha fazla güveniyor.
– Y jenerasyonu, geri bildirimlerini ve markanın ürünü ya da hizmeti ile ilgili tecrübelerini sosyal medya üzerinden vermeyi tercih ediyor.
– Bir markanın ürününü kullanmaya karar verecek olan bir tüketici, marka taahhütlerinden ziyade, akranlarının yorumlarını dikkate alıyor.
– Lüks alışveriş tutkunlarının %78’i, alışveriş yapmadan önce ürünü “online” olarak araştırıyor.
– Nielsen’in 2013 raporuna göre, tüketicilerin %77si bir ürünü almadan önce arkadaşlarından ve ailelerinden bilgi almayı tercih ediyor.

2012 yılında comScore’nin yayınladığı rapora göre Y jenerasyonu, sadece Amerika’da, 170 milyar dolarlık satın alma gücüne sahipti! Bugüne kadarki jenerasyonlar arasında en büyük kitleye sahip Y jenerasyonu, dâhil olduğu yaş aralığı da göz önünde bulundurulduğunda, hedef kitleye dahil edilmelerinin elzem olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, Y jenerasyonunu dâhil ederek, kullanıcı katkılı içeriği en etkili şekilde nasıl oluşturabiliriz?

1 – Kullanıcı katkılı içerik; bir video, yorum ya da oyun olabileceği gibi, fanlarınızı bir paylaşıma teşvik edecek bir aktivite de olabilir. Ancak hangisini tercih ederseniz edin, ilk aşama, kullanacağınız kanalları Y jenerasyonunu baz alarak seçmektir. Starbucks, düzenlediği bir aktiviteyle tüketicilerini bardaklarını boyamaya ve paylaşmaya davet etti. Bir yarışma haline getirilen bu aktivite Starbucks’a sosyal medyada ciddi bir kitle ve etkileşim kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor.

Kullanıcı Katkılı İçerik

2 – Y jenerasyonu profesyonellerin yorumundan çok akranlarının yorumlarına güveniyor. O yüzden kullanıcıları profesyonellerden seçmek yerine, “içlerinden birilerini bulmak” çok daha etkili olacaktır.

3 – Bir oyun veya gerçek bir yarışma düzenlemek kullanıcı katkılı içeriği kullanmanın en etkili yollarından bir tanesidir. Rekabeti ve kazanmayı seven Y jenerasyonu, akıllıca tertiplenmiş bir yarışmaya ya da oyuna dahil olmaktan büyük keyif alacaktır. Pepsi MAX koyduğu kriterleri de göz önünde bulundurarak, hitap ettiği kitleden, markanın belirlediği 24 sosyal medya aktivitesini gerçekleştirmesini istedi. Bu 24 aktivitenin sonunda en aktif 10 katılımcı belirlendi ve bu 10 kişinin arasından kazanan 1 kişi, Martinsville Yarış pistine Chase Race için gönderildi. Pepsi bu yarışma sayesinde, sosyal medyada, 700’den fazla fotoğrafı, 55000’e yakın ziyaretçiyi ve 7300 katılımcıyı web sitesine çekmeyi başardı.
https://www.youtube.com/watch?v=YV2ZhEcuOZ8#t=39
4 – Kullandığınız mecra ne olursa olsun, en etkili silahınız sosyal medyadır. Sektörünüze ve verdiğiniz ürün ya da sattığınız hizmete en uygun sosyal mecraları en etkili şekilde kullanmalısınız. Burada en kilit nokta, eş zamanlı etkileşimi koruyabilmektir. İçeriğinizi oluşturduğunuz andan itibaren sosyal mecradaki nabzı tutmalı, soruları yanıtlamalı ve beklentileri karşılamalısınız.
5 – Hizmet sağladığınız kitlenin, aldığı hizmet ile ilgili her şeyi sosyal platformlarınızda paylaşabileceklerini bilmeleri çok önemlidir. Ürününüzle birlikte fotoğraflarını çekip sizin sayfanızda paylaşabilmeleri, bu platformları daha etkileşimli bir şekilde kullanmanıza fayda sağlar. Tek taraflı sosyal medya paylaşımlarından ziyade, fanlarınızın da paylaşım yapabileceği bilgisini onlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Aynı şekilde, fanlarınızın sizinle paylaştıkları içerikleri yayınladığınız bir platform mutlaka oluşturun. GoPro, Youtube kanalında bunu oldukça iyi kullanıyor. Aşağıdaki video bir fana ait ve 4 milyondan fazla kişi tarafından izlenmiş!

Inbound pazarlamada içerik her şeydir! Kullanıcı katkılı içerikler ise hedef kitlenize ulaşmanın en güvenilir yoludur.

İçerik pazarlaması ile ilgili daha detaylı bilgi almak, aklınıza takılanları sormak ve sizin için neler yapabileceğimizi konuşmak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

[hs_action id=”2683″]

 

No Comments

Yorum Yap