Twitter’da Etkileşimi Arttırmak İçin 5 İpucu

Sosyal Medya Paylaşımının Püf Noktaları

Günümüzde sosyal medyanın en etkili araçlarından olan Twitter’da takipçi sayısının çok olması kadar önemli olan bir nokta takipçileriniz ile olan etkileşiminizdir. Bu etkileşim her zaman bizim istediğimiz gibi olmayabilir, bu da paylaşımlarımız için verdiğimiz emeğin tam olarak karşılığını görememize neden olur. Peki Twitter’da takipçilerimiz ile olan etkileşimi arttırabilmek için neler yapmalıyız?

1-      Sanal bir karakter oluşturun: Twitter’da  paylaşımları yapacağınız hesabınızı sanal bir insan gibi düşünün. Bu hesaba bir kişilik kazandırın, duyguları düşünceleri olsun ve bu düşünceleri duymak isteyen arkadaşları (takipçileri). Burada ana amaç herkese hitap edemezsiniz, kitap edeceğiniz kitleyi doğru seçin, aksi durumunda sizin tweet’lerinizi beğenecek kişileri bulmak samanlıkta iğne aramaya benzer. Örnek vermek gerekirse tüm sporlar hakkında yorum yapamazsınız bilgi paylaşamazsınız, ilgilendiğiniz birkaç dal seçersiniz ve o konuda konuşursunuz. O spora ilgi duyanlarda sizin yanınızda yer alır, sizin bu spor ile ilgili düşüncelerinizi fikirlerinizi sizinle beraber yaymaya başlarlar

2-       Paylaşımlarınız insanlara faydalı olsun: Fayda sadece maddi değildir aynı zamanda manevidir. Attığınız tweet’ler insanların işine yarıyor ise retweet’lenme ihtimali artar. Takipçilerinizin duygularına da hitap etmeyi de unutmayın, bunu yapabilmek için onları anlamalısınız. Takipçilerinizin profillerine göz atmak için mutlaka zaman ayırın.

3-      Göze de hitap edin: Paylaşımlarınızda twitter’ın izin verdiği ideal boyutlarda görseller kullanın. Unutmayın görsellerin her zaman takipçileriniz ile etkileşime girme ihtimali daha fazladır.

4-      Hashtag kullanmayı unutmayın: Paylaşımınıza uygun olan hashtagları mutlaka kullanın. Şunu unutmayın ki sosyal medya uzmanları bir tweet’te en fazla iki hashtag kullanımını uygun görüyorlar.

5-      Takipçilerinize sormak her zaman bir artıdır: Takipçilerinizden paylaştığınız tweete uygun şekilde retweet etmesini rica edebilirsiniz. Zarella’nın yaptığı çalışmaya göre en çok retweet edilen tweet’lerin içeriğinde bulunan kelimelerin en başında “please” ve “retweet” gelmekte. Yani takipçileriniz sizi kolay kolay geri çevirmiyorlar.

Kısaca yukarıdaki ilkeleri kullanırsanız yavaş yavaş twitter etkileşiminin arttığını göreceksiniz. Fakat unutmayın işin sırrı twitter profilinize uygun takipçileri edinmek ve bu takipçiler için faydalı olabilecek içerikleri aramak bulmak veya üretmek,  bu içerikleri de takipçilerinize ulaştırmaktır.

Konu ile ilgili görüş ve fikirlerinizi twitter üzerinden benimle paylaşmak isterseniz adresim https://twitter.com/ozanideas .

No Comments

Yorum Yap