Link İnşasında İçeriğin Önemi

Link-İnşaasında-İçeriğin-Önemi-

İleri seviye SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip olan “Link İnşası”, web sayfanıza verilen kaliteli bağlantı sayısının arttırılması çalışmalarının bütününe verilen isimdir. Link İnşası site dışı SEO operasyonu olup önceki yıllarda sadece başka sitelerden backlink ve bloglardan tanıtım yazısı almak üzerine kuruluydu. Fakat son yıllardaki Google Penguen güncellemeleri ve Matt Cutts’ın “guest blogging” hakkındaki açıklamalarından sonra link inşası ciddi bir strateji ve teknik hazırlık gerektiren üst düzey bir çalışma haline geldi.

Bildiğiniz üzere inbound pazarlamanın temeli içeriğe dayalıdır. İçerik ile Link İnşası arasındaki bağlantıyı anlayabilmek için öncelikle arama motorları için linkler neden önemlidir konusuna göz atalım. Arama motorlarının ana amacı insanlara internet dünyasında aradıklarını bulmak için yardımcı olmaktır. Bir arama motoru popülerliğini arttırabilmek ve varlığını sürdürebilnek için kullanıcılarına en doğru sonuçları göstermek zorundadır. Düşünün doğru sonuçları getiremeyen bir arama motorunun ömrü ne kadar uzun olabilir? Arama motoru algoritmaları web sayfalarının sıralamasını yaparken bu web sayfalarına gelen linklere de bakarlar. Konu ile igili olan ve popüler (Domain Authority, Citation Flow, Trust Flow) sitelerden link almış web sayfalarının arama sonuçlarında daha üst sırada yer alma ihtimali daha yüksektir. Bunu akademik makalelerin aldığı atıflara benzetebilirsiniz. Doğal yollarla bir web sayfasının link alması için insanlara faydalı paylaşılabilir bir içeriğe sahip olması gereklidir. Aksi durumunda organik olarak link alması pek mümkün değildir. İçeriği olmayan, yazım yanlışları ile dolu, faydasız bir sayfaya link verir misiniz veya paylaşır mısınız? İşte arama motorları içinde bir  yazının faydalı ya da faydasız olması, sahip olduğu link değerlerinin organik ya da organik olmadığının bir göstergesidir. Artık arama motorları için de “Content Is The King” deyimi geçerlidir.

Link İnşası kampanyasının genelde atlanılan ilk adımlarından biri kendi sayfanızın analizidir. Web sayfanızın iç SEO çalışmaları tamamlandıktan sonra sitenize backlink kazandırmak için bir Link İnşası Kampanyası kurgulamaya web sayfanızda bulunan link alabilecek içerikleri bularak başlamanız gerekmektedir. Peki link alabilecek içeriklere örnekler nelerdir:

  • -Kullanıcılarınıza sunduğunuz bedava uygulamalar, servisler ve araçlar
  • -Bir yarışma veya  geri bildirim karşılığında sunduğunuz ürünler
  • -Uzman yazılarınız ve görüşleriniz
  • -Ortaklık ilişkileri
  • -Etkinlikler, indirim kuponları, iş ilanları
  • -Video, e-book, tutorial, infografikler

Web sayfamızda bu tarz bir içerik haritası çıkardıktan sonra yapmamız gereken ilgili yerlere bu içerikleri ulaştırmak ve yaymaktır. İnsanların sizin içeriğinizi isteyerek paylaşmasının yolu: insanlara fayda sağlaması ve beğenilmesidir. Aksi durumda suni linklerle yaratılmış bir backlink profiline sahip olursunuz ve arama motorlarında hedeflediğiniz performansı bu backlinklerden istediğiniz kadar sağlayamazsınız. İşte bu sebeplerden ötürü Link inşasında kaliteli içerik çok önemlidir.

Link inşası konusuna giriş yaptığımız bu yazı hakkında yorum, öneri ve sorularınızı bekliyoruz. İlerleyen yazılarımda popüler link kampanyası stratejilerini ve püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yorumlarınızı ve bir sonraki yazım için önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından bana iletirseniz, çok sevinirim 🙂

No Comments

Yorum Yap