Oyunu Kim Kazanır?

Oyunu-Kim-Kazanır

Ekip arkadaşlarımla birlikte 3 Ağustos tarihinden itibaren bloğumuzda 37 adet yazı paylaştık. Hedefimiz her gün en az bir paylaşım sizlere sunmak. Bu noktada “Şapkadan Tavşan Çıkarmak” gibi ilgi çekici yazılardan “Yepyeni Bir Veritabanı Sistemi: Neo4j” gibi teknik yazılara kadar geniş bir perspektif ile içerik üretmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar paylaştığımız yazılarda “Inbound Pazarlama”, “Büyük Veri”, “İçerik Pazarlaması” ve “Sosyal Medya” gibi birçok konuda konuya farklı bir bakış açısı katmaya çalıştık.

Bizi takip eden, yazılarımızı paylaşan, olumlu veya olumsuz yorum yapan herkese sonsuz teşekkürler!

Bu yazıyı yazmamın sebebi ise biraz daha farklı. Deniz’in “Girişimcilerin Acun Ilıcalı’dan Öğrenebileceği 9 Şey” yazısının sosyal medyada çok ses getirmesinden sonra bu yazıyı yazma kararı verdim. İlginçtir Deniz’in yazısı “Acun Ilıcalı” sayesinde, tam da beklediğimiz gibi ilgi odağı oldu. Bu yazıya verilen tepkileri 4 farklı gruba ayırmak mümkün:

1.Paylaşmayı Sevenler

Bu grubu çok seviyorum! İçerik kaliteli ise paylaşıp daha fazla insanın faydalanmasını sağlayan bu grup, Deniz’in yazısının binlerce insana ulaşmasını sağladı. Zaten amacımız “Acun Ilıcalı’yı övmek” değildi. Sadece Acun’un önlenemeyen(!) çıkışından kendimize dersler çıkarmaktı. Bu dersleri faydalı bulan herkes, yazının daha fazla kişiye ulaşmasına katkıda bulundu.

2. Hükümet Karşıtları

Bu gruba saygı duyuyorum! İçeriğin hedefine odaklanmadan Acun Ilıcalı’nın mevcut hükümete yakın olmasına vurgu yaptılar. Her dönem, ilgili hükümete yakın olan iş adamları bundan faydalanmayı bilmiştir. Acun Ilıcalı’yı savunmak bana düşmez ama bildiğim kadarıyla devletten ihale alarak bu noktaya gelmedi. Zaten Deniz de yazısında hükümet ile ilişkilerden çok biz girişimcilerin çıkarabileceği derslere odaklanmıştı.

3.Türk Dil Kurumu Temsilcileri

Bu grubu anlıyorum! Çünkü ben de ısrarla her yazımızın dilimiz kurallarına uygun olarak yayınlanmasını istiyorum. Maalesef bazen ufak da olsa hatalar olabiliyor. Ancak işin ilginç yanı yazıya bu yönde yorum yapanların blog yazılarını incelediğimizde onlarca hata buluyoruz. Beklentim bu yorumu yapan insanların kendi yazılarının hatasız olması ama yine de bu yönde yorum yapanlara da teşekkür ediyorum.

4.Başarıyı Hazmedemeyenler

Bu grubu anlayamıyorum! Acun Ilıcalı başarılı mı? Evet. Beğensek de beğenmesek de sıfırdan bu noktaya gelmiş birisi. Dediğim gibi sevmek zorunda değiliz ancak başarısı kabullenmeme gibi hakkımız yok. Donald Trump başarılı mı? Evet! Acun Ilıcalı’yı veya Donald Trump’ı beğenmeyebiliriz, eleştirebiliriz ve hükümete yakın olmakla suçlayabiliriz (Trump Towers) ancak bu, onlardan ders çıkaramayacağımız anlamına gelmez. Deniz’in yazısının benzerinin Donald Trump (Donald Trump’dan öğrenebileceğimiz 10 Yönetim Dersi) veya saygı duymadığımız onlarca kişi için daha önce yazıldığını hatırlatmak isterim. Ana nokta ders çıkarmak olduktan sonra düşmanlarımızdan bile kendimize dersler çıkarabiliriz.

Bu dört grubun dördüne de teşekkürler, çünkü her yorum bizim için değerli!

Peki Oyunu Kim Kazanır?

Müşterilerimiz veya kendimiz için yarattığımız her içeriği Inbound Pazarlama tekniklerine uygun ürettiğimiz gibi büyük bir motivasyonla yazıyoruz.

Steve Jobs kadar takıntılı,  Guy Kawasaki kadar mütevazi ve Semih Saygıner kadar tutkuluyuz! Biz oyunumuza bakıyoruz, çünkü bu işten keyif alıyoruz. Bu yüzden oyunu biz kazanacağız;)

Not: Deniz’in yazısı olumsuz yaklaşımlara rağmen rekor ziyaretçi ve paylaşım elde etti. Paylaşmaya inanan herkese ve Deniz’e tekrar teşekkürler!

 

No Comments

Yorum Yap