Pazarlama Otomasyonu Nedir?

Pazarlama Otomasyonu Nedir_-01

Pazarlama aksiyonları günümüzde dijital ortamların gelişmesi ile anlıklaşmış ve çok hızlı karar verip aynı hızla kararlarımızı uygulayarak başarıya ulaşma üzerine kurgulanmıştır. Pazarlama otomasyonu, dijital ortamdaki pazarlama süreçlerimizi manuel’den modern yazılımlar yöntemi ile  akıllı bir şekilde otomatize edilmesidir. Pazarlama otomasyonu araçlarını kullanarak e-mail pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması gibi karmaşık süreçleri önceden planlayabilir, belli bir takvim halinde çalışmalarımızın yayınlanmasını sağlayabilir ve en önemlisi yaptığımız çalışmaların sonuçlarını düzenli olarak raporlayabiliriz.

Modern pazarlama için teknolojiyi kullanmak çok önemlidir. Özellikle internet gibi sınırsız bir pazarlama dünyası içerisinde yüzüyorsanız, insanların dikkatini çekip onları etkilemek için çok kısa bir zamana sahip olacaksınız. Bu bilgi denizinde rakiplerinizle bilinen eski yöntemlerle veya sadece insan gücü ile ne yazık ki mücadele etmeniz pek mümkün değil. İşte bu noktada pazarlama otomasyon araçları imdadımıza yetişiyor. Pazarlama otomasyonları kullanıcıların markanızla etkileşime nasıl geçtikleri konusunda sizlere ipuçları da veriyor. Bu sayede bu değerli ipuçlarını kullanarak potansiyel müşterilerinizi, müşteri haline getirmek için yeni yollar yaratabilirsiniz. Günümüzde bilginin en değerli hazine olduğu bilinmektedir. Pazarlama  otomasyonları da hem biz dijital pazarlama ajanslarının hayatını kolaylaştıran araçları hizmetimize sunmakta hem de derledikleri bilgileri uygun raporlar halinde bizler ile paylaşarak bu değerli hazineyi bizlerin önüne sermektedirler.

Pazarlama otomasyonlarında sizlerin hayatını kolaylaştıracak nasıl araçlar var haydi göz atalım.

1-E-mail Pazarlaması: E-mail pazarlaması günümüzün en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. E-mail pazarlaması uygun şekilde uygulandığında çok güzel sonuçları karşımıza çıkartabilir. Fakat bilindiği üzere milyonlarca kişiye ayırt etmeksizin, pazarlama için segmentasyona dikkat etmeden e-mail gönderirsek sonuç kaçınılmaz olarak hayal kırıklığı olacaktır. Pazarlama otomasyonları ile mail listelerinizi rahatlıkla düzenleyebilir, gönderdiğiniz maillerin kimler tarafından açıldığını, linklerinize kimlerin tıkladığını hatta e-mail kampanyalarınız sonucunda satış yaptığınız kullanıcıları takip edebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında e-mail kampanyalarınızı sürekli akıllandırabilirsiniz.

2-Sosyal Medya Pazarlaması: Pazarlama otomasyonlarının artık olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesi sosyal medya paylaşımlarınızı yönetecek araçları sunmasıdır. Sosyal medya kampanyalarınız için oluşturduğunuz içerikleri takvime bağlayabilir, zamanı geldiğinde paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Yine bu paylaşımları izleyip kullanıcılardan aldığınız etkileşimi ve bu etkileşimlerin yarattığı katma değerli geri dönüşü analiz edebilirsiniz.

3-Açılış Sayfaları ve Formlar: Pazarlama otomasyonları sayesinde kolayca landing page (açılış sayfası) yaratabilir, bu landing page’lere bağlayacağınız formlar yardımı ile potansiyel müşterilerinize ulaşmak için ilk adımı atabilirsiniz. Özellikle iletişim formlarından aldığınız verileri yöneterek e-mail kampanyalarında kullanma, yine sosyal medya reklamlarında kullanma şansına sahip olursunuz.

Act-On NetventYukarıda da anlattığım gibi pazarlama otomasyon sistemleri günümüzün olmazsa olmaz araçları. Mutlaka bu araçları deneyip öğrenmenizi ve gücünü kendi dijital pazarlama çalışmalarında kullanmanızı tavsiye ediyorum. Öneri isterseniz Netvent olarak Hubspot ve Act-On firmalarının pazarlama otomasyon sistemleri için danışmanlık yapmaktayız. Bu ürünler hakkında ilerleyen günlerde detaylı inceleme yazılarımı sizlerle paylaşacağım. O zamana kadar aklınıza takılan tüm soruları buradan bizler ile paylaşabilirsiniz. Otomasyonun gücü sizlerle olsun 🙂

HubSpot_Logo_S

No Comments

Yorum Yap