Pazarlama Otomasyonu ve Gartner Dijital Pazarlama Haritası

Pazarlama-Otomasyonu-ve-Gartner-Haritası

2015 yılının ilk günlerinde 2014 analizi ve 2015 trendleri üzerine birçok paylaşım oldu. Biz de yazılarımızda 2014 muhasebesi ve 2015 beklentilerini aktarmaya çalıştık.

Gartner Dijital Pazarlama Haritası

Ancak, bazı şeyler çabuk eskimiyor.  Bu yazıda, 2013 yılından yayınlanan ve Türkçe birkaç platformda kendine yer bulan “Gartner Digital Marketing Transit Map” üzerine bir değerlendirme yapmayı ve dijital pazarlama operasyonlarını etkin yönetmeyi planlayan şirketlere yardımcı olmayı hedefledik.

Gartner_DigitalMktgMap_1500

Gartner haritasında her merkez ve bağlantı detaylı açıklanmış. Özellikle terimlere aşina olan profesyoneller bu haritayı okumakta zorlanmayacaktır. Bu haritanın en büyük avantajı ise size büyük resmi yorumlayacak bir bakış açısı katması. Haritada tüm merkezler, doğrudan ve doğrudan olmayan bağlantılar, teknoloji ile ilişkileri ile birlikte yansıtılmış durumda. Dijital pazarlama operasyonlarınıza başlarken veya revize ederken bu haritayı bir rehber olarak değerlendirebilirsiniz.

Teknoloji ve Entegrasyon

Öncelikle, Gartner’ın haritasında tüm süreci yönetebileceğini teknoloji opsiyonlarınız maalesef sınırlı. Tüm süreci yönetmeye yakın teknolojiler mevcut. Bizim de Türkiye iş ortağı olduğumuz Hubspot, Act-On ve Oracle Marketing Cloud bu açıdan tam kapsama yakın pazarlama otomasyonu sunduğu için akla gelen ilk çözümler. Ama kullanılan teknoloji çözümünden bağımsız, ciddi bir entegrasyon ihtiyacı olduğu ortada. Netvent olarak biz de bu noktada müşterilerimize teknoloji ve pazarlama ekibimiz ile tam kapsamlı entegrasyon ve hizmet çözümü gayretindeyiz. Şimdiye kadar tamamladığımız onlarca pazarlama otomasyon projesinde özellikle entegrasyon noktasında problemler yaşasak da başarı ile şirketleri dijital pazarlama otomasyonu ile tanıştırmayı başardık..

30

Gartner’ın haritasından da anlaşılacağı üzere ancak ön yüz geliştirme ekibi, web geliştirme ekibi, satış ekibi, operasyon, veri, raporlama ve pazarlama ekipleri koordineli çalıştığında tüm sürece verimli bir yönetim yaklaşımı geliştirilebilir. Buradan çıkaracağımız temel ders pazarlama otomasyon projesinde şirketinizin tüm fonksiyonları ile konuya yaklaşmak gerekliliğidir.

Kaos ve Kaos Yönetimi

Gartner haritasına ilk bakışta yapılabilecek ilk yorum dijital pazarlama operasyonlarının doğru yönetilmediğinde kaos ile sonuçlanacağıdır. Biz de müşterilerimizde veya müşteri adaylarımızda yönetim farklılıkları ile karşılaşıyoruz. Kurumsal iletişim ve pazarlama ekiplerinin sorumluluk ve yetki farklılıkları, satış ekibi ile düşük koordinasyon karşılaşılan problemlerin başında geliyor. Kaos yönetiminde süreçlerin doğru kurgulanması ve doğru uygulanmış pazarlama otomasyonu ilk adım olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada merkezler ve bağlantılar arası doğru iletişim kanallarının yapılandırılması da büyük önem arzediyor. Özellikle dijital pazarlama süreçlerinde servis sağlayıcı şirketlerle çalışan müşterilerin büyük resmi yönetecek bir yaklaşıma ihtiyacı vardır. Özetle, pazarlama süreçlerin doğru tanımlanması ve pazarlama otomasyonu doğru adımlar olmakla birlikte iletişim kanallarının etkin yapılandırılması da bir sonraki adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etkin Dijital Pazarlama Yönetimi

Özetle, Dijital Pazarlama aksiyonlarınıza başlarken veya revize ederken aşağıdaki plan ile ilerleyebilirsiniz:

  • Gartner haritası yardımı ile etkin planlama
  • Hedeflerin belirlenmesi
  • Kullanılacak teknolojilerin belirlenmesi
  • İç kaynaklarla yönetilecek noktaların belirlenmesi ve ekip planlaması
  • Hizmet alınacak noktaların belirlenmesi ve hizmet alınacak kanalların planlanması
  • İletişim kanallarının belirlenmesi
  • Raporlama sistemin belirlenmesi
  • Ölçümleme yapılarak hedef sapmalarında veya hedef değişikliklerinde stratejinin revize edilmesi

2015’in ilk günlerinde vizyoner ve kapsamlı yaklaşımı için Gartner’a teşekkürler!

Bize kalan ise 2015’de Dijital Pazarlama’yı ciddiye alarak etkin bir strateji ile başarıya ulaşmak.

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap