Sosyal Medya Hakkında 30 Şaşırtıcı Veri

Sosyal medya artık sadece gençler arasında popüler bir platform değil. Milyarca sosyal medya hesabının olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Doğal olarak işletmeler de pazarlama çalışmalarında bu platformu en iyi şekilde kullanmaya çalışıyorlar. Sosyal medya artık kar amacı güdülen, reklamlar verilen bir ortam olduğuna göre çeşitli stratejilerin de ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Hatta özellikle markalar da kendi yaratıcılıklarıyla  sosyal medyaya renk katıyorlar. Peki bu renkli platform hakkında ağzınızı açık bırakacak bilgiler duymaya hazır mısınız?

İşte başlıyoruz!

 

Sosyal Medya Kullanıcı Özellikleri

1- Sosyal medya artık hayatımızın önemli bir kısmını kaplıyor. Ortalama bir internet kullanıcısının sahip olduğu sosyal medya hesabı sayısı 7.6’dır.

2- 2017 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde sosyal medya kullanıcı sayısı bir anda patlamış ve 121 milyon kişi daha sosyal medyaya katılmış.

3- 55-64 yaş aralığındaki sosyal medya kullanıcıları gençlere kıyasla markaların içerikleriyle etkileşime geçmeye 2 kat daha fazla eğilimliler.

4- Bir marka hakkında online ortamda konuşan kullanıcıların %96’sı markanın profilini takip bile etmiyorlar.

5- Sosyal medya kullanıcıların %49’u ürünler hakkında düşüncelerini paylaşarak diğerlerinin daha iyi şartlardan yararlanmasını umuyorlar.

6- Eğer olağanüstü bir durum gerçekleşmezse bugün ortalama 3 milyar görsel sosyal medya aracılığıyla paylaşılacak. Görselliğe ne kadar önem verdiğimizi daha fazla anlatmaya gerek var mı?

7- Şu anki internet kullanımımız göz önünde bulundurulduğunda hayatımızın ortalama 5 yıl ve 3 ayını sosyal medyada harcıyoruz.

 

Facebook

8- Facebook, bu yılın sonunda 25 yaş altı kullanıcılarından 2 milyonunu kaybedecek. Bu durumda Analitica vakasının da etkisi var tabi.

9- Sizce en çok Facebook kullanıcısı hangi ülkede? Eğer Amerika’da olduğunu düşünüyorsanız, ikinci şansınızı da Çinle harcayabilirsiniz. Hindistan 30 milyon kullanıyla ilk sırada yer alıyor. Endonezya ve Brezilya sıralamada sonraki basamaklara yerleşiyorlar.

10- Facebook üzerinde günlük 8 milyar video görüntülenmektedir.

11- Peki 5 milyon Facebook hesabının aslında 10 yaş altında kullanıcılar tarafından oluşturulmuş sahte hesaplar olduğunu biliyor muydunuz?

12- Facebook kanalındaki markaların en büyük takipçileri kadınlar! Kadınların %58’i favori markasını bu mecrada takip ediyor.

13- Eğlenceli videolar her zaman Facebook’ta gözde olmuştur. Kadınlar ve erkekler eğlenceli videoları paylaşma konusunda eşit derecede yatkınlık sergiliyorlar. Kedi gifi paylaşmaya devam! 😀

 

Instagram

14- Instagram’da en çok takipçisi olan hesabın hangisi olduğunu biliyor muydunuz? Eğer dedikodulara kanıp Selena Gomez dediyseniz tebrikler ikinci sıradakini gayet iyi biliyorsunuz. Biraz ego mu basmışlar bilemeyiz ama Instagram’da en çok takipçisi olan hesap Instagram’ın ta kendisi.

15- Instagram kullanıcıların %80’i en az bir tane marka profili takip ediyor. Bu kullanıcıların 200 milyonu ise düzenli olarak bu markaların neler yaptıklarını inceliyorlar.

16- Snapchat’in durumu hep beni üzmüştür. Eminim benim gibi bu duruma üzülen birçok kişi vardır. O zaman size biraz daha üzücü bir haberim var: Instagram Stories, Snapchat’ten iki kat daha popüler.

17- En çok bilinen markalar Instagram’ı son derece aktif kullanıyorlar. Bu markaların %85’i bu mecrayı Network’lerini ve müşterilerini genişletmek için kullanıyorlar.

 

YouTube

18- Her ay YouTube’a yüklenen video sayısı, son 60 yılda 3 ana video yayın ortamında yayınlanan videodan daha fazladır.

19- Büyük ihtimalle bunu çoğu kişi tahmin ediyor hatta arkadaş ortamlarında konuşuluyordur: YouTube Google’ın ardında ikinci en büyük arama motoru olarak kullanılmaktadır. Aylık arama sayısı ortalama 3 milyardır.

20- Kullanıcıların ortalama YouTube oturum süresi 40 dakikadır.

21- İnsanların izledikleri tüm videoların yarısı YouTube mecrasında izlenmektedir. Buna tüm internet ve televizyon kanalları da dahil.

 

Twitter

22- Twitter’da 1.3 milyar hesap olmasına rağmen aylık aktif olarak kullanılan hesap sayısı 336 milyon. Sahte hesaplar hepimizi mahvetti!

23- İlk tweet atıldıktan sonra toplam tweet sayısının milyara ulaşması tam olarak 3 yıl 2 ay ve 1 gün sürmüştür. Şimdiyse her yıl 200 milyar Tweet atılıyor.

24- Twitter kullanıcılarının %53’ü şirketlerden 1 saat içerisinde cevap bekliyorlar. Eğer bir konuda şikayetçilerse ya da sorunları varsa bu oran %72’ye ulaşıyor.

25- Twitter kullanıcıların %80’i akıllı telefonlarıyla sanal ortama bağlanıyorlar.

 

Pinterest

26- Tanıdığınız markalar arasında kaçı Pinterest üzerinden bir mesaj veriyor? Yurt dışında bunun daha yaygın olduğunu öngörebiliriz. Ayrıca kadınların %81’i güvenilir bir haber ve bilgi kaynağı olarak görüyor.

27- Pinterest kanalı üzerinden sitenizi ziyaret eden tüketiciler, diğer yönlendirmelerden gelenlere oranla 10 kat daha yüksek ihtimalle alışverişlerini tamamlıyorlar.

28- Ayrıca yine Pinterest üzerinden site ziyareti yapan kullanıcılar daha fazla harcama yapıyorlar. Her ne kadar bu verilere yurt dışı verileri dahil olsa da özellikle pazarlama çalışması yapanların değerlendirebileceği bir veri.

 

Sosyal Medya Pazarlaması

29- 5 milyon marka şu an Facebook’ta reklam veriyor. Bu neredeyse Colarado nüfusuna denktir.

30- 2017 yılında dünya çapında sosyal medya reklamlarına harcanan toplam bütçe 35 milyar dolardır. Tüm dijital reklamların %16’sını oluşturuyor.

Sosyal medya sürekli değişiyor ve gelişiyor. Bununla birlikte kullanıcı alışkanlıkları da değişiyor. Dijital ortamdaki verileri bilmek özellikle biz pazarlama uzmanlarına avantaj sağlıyor. Unutmamak gerekir ki bilgi güçtür!

1 Comment
  1. Yanıtla

    Müthiş bir anlatım sosyal medya hakkında bilgilendirici olmuş. Teşekkürler.

Yorum Yap