Sosyal Medya Pazarlamasında En Verimli 5 Google+ Aracı

Sosyal medya, şirketlerin artık hizmet ve ürünlerini ön plana çıkartmak için kullanmak zorunda oldukları bir mecra. Özellikle Türkiye’de yoğun bir şekilde Facebook Twitter ve Instagram üzerinde markalar kendilerini görünür kılmakta. Peki ya Google+? Açıkçası çoğu firma Google+’ı ikinci plana atıyor. Fakat unutmayın, çok takip edilen bir sosyal mecra olmasa da, Google+ kişisel tecrübelerimize göre sizlere Google arama motorunda daha fazla görünürlük sağlayabilir. Özellikle kişiselleştirilmiş sonuçlarda büyük etkisi var. Bu sebepten dolayı özellikle küçük firmaların büyük rakiplerinin önüne geçip,  arama motorlarında da kendilerine yer bulabilmelerinin bir yolu Google+’da etkin olmaktır.

Google+’da işinizi geliştirmek için hangi araçları kullanabilirsiniz?

1-Google My Business: Google’ın “İşletmenizi Ücretsiz Olarak Google’a Taşıyın” diyerek kendini tanıttığı bu hizmet ile özellikle yerel işletmenizi güzel bir şekilde tanıtıp, yerel sonuçlarda öne çıkmayı başarabilirsiniz. Google Business ile kayıt oluşturduktan sonra ilgili aramalarda hem öne çıkabilir hem Google Maps’te farkındalık yaratabilirsiniz. Özellikle mobilin hızlı yükselişi ile burada bulunan telefon numaralarınız direkt ulaşılabilir hale gelmektedir. Aynı zamanda Google+ ile yönetebileceğiniz kurumsal bir sayfanız oluşturulmaktadır. Aşağıda 3 ayrı görselde Google Business’a eklediğiniz işyerlerinin farklı kanallarda nasıl gösterildiğini görüyorsunuz.

business-1

Google Business

 

 

 

Google Haritalar

Google Haritalar

 

Google Arama Sonucu

Google Arama Sonucu

2-Google+ Circles: Bilindiği üzere circle özelliği ile farklı profilleri gruplama şansına sahipsiniz. Benim özellikle üzerinde en çok durduğum noktalardan bir tanesi pazarlamada segmentasyondur.  Paylaşımlarınızın doğru hedefe yönelik olması için Google+ arkadaşlarınızı farklı ve kullanılabilir şekilde segmentasyona tâbi tutup paylaşımlarınızı buna göre yapmalısınız. Benim özellikle sevdiğim noktası ise Google+’ın size çok görsel bir araç sunması.

circles

3-Google+ Toplulukları: Bu hizmet Facebook’ta bulunan grupların bir benzeri. Özellikle ilgi alanlarınıza uygun kitlelere erişip etkileşim kurabileceğiniz yapılar olan topluluklar, verimli kullandığınızda en etkili geri dönüşü sağlayacaktır.

communities

Topluluklarda paylaşımlarınızı belli alt kategorilerde yapma şansına sahipsiniz. Örneğin dijital pazarlama grubunda SEO, içerik pazarlaması gibi alt kategorilerde paylaşıp daha ilgili kişilere ulaşabiliyorsunuz. Bu özellik benim en çok sevdiğim özellik. Bildiğiniz gibi paylaşımların içerisinde kaybolmak çok kolay,  Google+ topluluklarda hedefe yönelik aradıklarınıza daha kolay ulaşabiliyorsunuz. Bu, kendi markanızın sosyal medya pazarlamasını yaparken de çok önemli, yarattığınız kaliteli içeriklerin, gereksiz paylaşımların arasında kaybolmasını bir nebze engellenmiş oluyor.

 

Paylaşımların Dağılımı ve Filtrelenmesi

Paylaşımların Dağılımı ve Filtrelenmesi

 

Paylaşım yaparken belli kategorilerde seçim yapma şansına sahipsiniz.

Paylaşım yaparken belli kategorilerde seçim yapma şansına sahipsiniz.                         

4-Google+ Collections: Bu özellikle çok fazla paylaşım yaptığınızda yararlı olan bir hizmet. Takipçilerinizin nokta atışı ilgilendikleri konulara hızlıca ulaşmasını sağlıyor. Bu sayede aslında kitlenizle etkileşim oranınızı arttırabiliyorsunuz. Google+ Collections sizlere yaptığınız paylaşımları konulara göre gruplamanıza ve etiketlemenize yarıyor. Bu da sonuç olarak yukarıda bahsettiğim faydaya ulaşmanızı sağlıyor. Collection yaratıp daha sonra paylaşımlarınızı bu collection içerisinden yapmanız yeterli.

collections

Collection ile ilgili paylaşımlarınız akışta aşağıdaki gibi gözükmekte. Böylece ilgili kişi benzer konuda tüm paylaşımlarınıza hızlıca ulaşabilmekte. Örneğin beni takip edenler eskrim sporu ile ilgilendiğimi bilirler. Inbound pazarlama ile ilgili paylaşımlarımın yanında ara sıra bu spor ile ilgili paylaşımlara da yer veriyorum. Fakat çok yoğun paylaşım yapmadığım için bu konu ile ilgili kişiler, diğer paylaşımlarımı rahatlıkla görebiliyor.

collection-2

 

5-Hangouts: Google Hangouts hizmeti ile hem kişilerle hem de bir grupla uzaktan  canlı iletişim kurmamızı sağladı. Hangouts kullanarak hem hizmet kalemlerinizi geliştirebillir hem de çeşitli online seminerler ile dijital pazarlamanızın etkinliğini arttırabilirsiniz. Hemen örnekleyelim: Diyelim ki diyetisyensiniz, Hangouts kullanarak danışanlarınıza uzaktan hizmet verebilirsiniz. Bu sayede sadece bulunduğunuz şehrin sınırlarına kısıtlı kalmayıp dünyanın her yerinden danışanlar edinebilirsiniz. İkinci örnek, dijital pazarlama konusunda çalışan bir ajansınız. Düzenli olarak eğitimler düzenleyerek hem kişisel hem de şirketinizin marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sizlerle dijital markanızı yönetebileceğiniz Google+’ın 5 aracını paylaştım. Bu araçların özelliği kullanıcı deneyimini ön plana çıkartıp daha etkileşimli bir dünya yaratmalarıdır. Google+  araçlarını kullanarak sosyal medya yönetiminize dahil etmeniz sayesinde organik trafiklerinizin görünür şekilde artacağını da göreceksiniz. İlerleyen günlerde her aracın daha detaylı incelemesini yine Netvent Blog’da sizlerle paylaşacağım. Anlık güncellemelerden haberdar olmak için beni Twitter’dan takip edebilirsiniz. Sosyal medya yönetiminiz konusunda profesyonel destek almak isterseniz hemen bizlerle iletişime geçmek için tıklayın.

No Comments

Yorum Yap