Örneklerle Sosyal Medyada Segmentasyon

Örneklerle Sosyal Medyada Segmentasyon-01

Sosyal medyayı daha etkin kullanıp, daha fazla geri dönüş almak isteyen tüm takipçilerimize merhabalar. Geçen haftaki yazımda sizlerle sosyal medyanın tanımını paylaşıp pazarlamanı olmazsa olmaz kavramlarından segmentasyonun sosyal medyadaki öneminden bahsetmiştim.  Bu hafta farklı sosyal medya kanallarında segmentasyonu nasıl oluşturabileceğinizi örneklerle anlatacağım.

Facebook’ta segmentasyon nasıl yapılır?

İki hesapta size farklı segmentasyon yöntemlerini anlatacağım. Birincisi kişisel hesaplarda nasıl kullanacağınız, ikincisi ise kurumsal Facebook sayfalarında nasıl kullanabileceğiniz.

1-Kişisel Hesaplar

Şu anda İnsan kaynakları uzmanlarını hedefleyen bir çalışma üzerine çalışıyorum. Hedef kitlemiz belirttiğim gibi insan kaynakları uzmanları. Kişisel Facebook hesabımda uygun bir kitle oluşturup, iş ortaklarımızın Facebook Sayfalarında yaptıkları ilgili paylaşımların etkileşimlerini yükseltmeye, ilgili kişilere ulaşmasını sağlamaya çalışıyorum.

Hedef kitlemi tekrar yazmak gerekirse

  • İK Uzmanı veya İK Sektöründe çalışan
  • 30 ve 50 yaş arası

İlk adımım ilgili kitlelere ulaşmak.

Facebook’ta hemen “insan kaynakları” araması yapıyoruz. Çıkan sonuçları kişiler olarak filtreleyip bizim segmentasyonumuza uygun kişisel profilleri arkadaşımız olarak ekliyoruz. Burada kritik nokta bu kişiye özel bir listeye eklemeniz. Bu sayede yapacağınız paylaşımları sadece bu listeye gönderebilir böylece etkileşim oranlarınızı çok yükseltebilirsiniz. Genel profilinizde İK ile ilgili bir paylaşım yaptığınızda ilgisiz olan arkadaşlarınız nedeniyle zamanla paylaşımlarınız anlamını kaybedecektir ama ilgili listeye gönderdiğinizde benzer sektörel paylaşımlar olduğu için bu listeye yaptığınız İK paylaşımları FB tarafından bu listeye daha yoğun şekilde gösterilecektir.

assan-ss

İnsan Kaynakları Araması

ik

İlgili kişinin özel açılmış listenize eklenmesi

 

2- Facebook Reklamlarında Segmentasyon Kullanmak

Facebook reklamları sıkça kullanılan bir araçtır. Fakat reklam çalışmaları yaparken uygun hedef kitlesini seçemezseniz çok başarılı bir kampanya yürütmeniz mümkün değildir. Gelin bir örnek ile bu durumu inceleyelim.

Danışanımız bu sefer Oryantal Dans Eğitmeni. Yapacağı etkinlikleri Facebook Reklamları ile duyurmak istiyor. Kendi web sayfasında bir duyurusu mevcut bu duyuruyu reklamla daha fazla kişiye ulaştırmalıyız.

Hemen segmentasyonu tespit ettik:

  • Kadın
  • Yaş 18-45 arası
  • Ankara’da yaşıyor
  • Mümkünse sosyal aktivitelere meraklı

Bu segmentasyonu yarattıktan sonra gerisi çok kolay. Hemen Facebook Reklam yöneticimize giriyoruz.

Burada önce reklamımızı gösterilecek kişilerin lokasyonları Ankara olarak seçiliyor. İkinci adım yaş seçimi, sonraki adım cinsiyet seçimi oluyor. Son olarak dili Türkçe seçtim(web sayfamız ve reklamımız Türkçe). Sonrasında da ilgi alanlarına hobi ve aktiviteleri seçerek çalışmayı tamamlıyoruz.

ik2

Gördüğünüz gibi ulaşacağınız kitleyi tespit ettikten sonra Facebook Reklamları bu kitleye reklam yapabilmeniz için çok fazla araç sunuyor.

3- Twitter’da segmentasyonunuza uygun kitleyi nasıl elde edersiniz? 

Twitter için yine insan kaynakları örneğini vereceğim.  Öncelikle https://hashtagify.me/ sitesinden ilgili olabilecek hashtag’leri arıyoruz.

ik3

Buradan bakarak benim için önemli hachtag’leri buluyorum.

Bunlar #insankaynakları, #HR, #IK şeklinde. Sonraki adımımız bu hashtag’lerde paylaşım yapmış ve İK sektöründe çalışan kişileri takip etmek oluyor. Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin %25 i tekrar sizi takip edecektir.  Bu sayede biraz emekle çok güzel bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Twitter’da ikinci adım yine bu hashtag’leri göz önüne alarak içeriklerimizi paylaşmak olacaktır.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğim gibi sosyal medyada segmentasyon çok önemli. Ürünümüzü veya hizmetimizi ulaştırmak istediğimiz kitleyi araştırdıktan ve hedef kitleyi tespit ettikten sonra sosyal medyada bu segmentasyona uygun kitleyi yaratmamız gerekiyor.

3 platformda bunun için temel ipuçlarını sizlerle paylaştım. Sizin de konuyla ilgili önerileriniz varsa hemen bizlerle paylaşın. İlerleyen haftalarda uygun segmentte kitleyi nasıl oluşturacağımız konusunda farklı teknikleri sizler ile paylaşacağız, buna ek olarak Instagram konusunda da ipuçları sizler ile olacak.

No Comments

Yorum Yap