Streamlabs Nedir, Ne İşe Yarar ve Alternatifleri

Streamlabs OBS

Twitch, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında yapılan, izleyicilerin yayıncılarla sohbet edebildiği yayınlar son zamanlarda çok tutulmaya başlandı. Artık, sadece oyun oynayarak değil izleyicilerle etkileşim sağlanarak ilerlenen abonelik şeklindeki canlı yayınlar tercih ediliyor. Gittikçe kullanıcısı artan bu gibi platformlar da online yayın yapmaya yönelik yazılımlarını, programlarını geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyorlar. 

Bir yayıncı olarak farklı birçok yayın programı bulabilecek olsanız da bunlardan bazılarının kullanıcı dostu olması tercih edilebilirliklerini artırıyor. Son birkaç senedir diğer uygulamalardan sıyrılan Streamlabs OBS de bunlardan biri. Bu yüzden özellikle yeni yayıncıların ilk tercihi Streamlabs oluyor. Tabii biz yazımızda, kulllanım kolaylığı ve ulaşılabilirlikleri açısından en az onun kadar iyi olan farklı alternatifler sunmadan önce Streamlabs nedir, neden kullanılır anlatmak istedik. 

Streamlabs Nedir?

Streamlabs; ücretsiz olarak çalışan, açık kaynaklı ve platformlar arası bir ekran görüntüsü ve akış uygulaması Açık Yayıncı Yazılımı – Open Broadcaster Software(OBS) ile entegre olan bir açık yayıncı yazılımıdır. 

Teknik bilgi gerektirmeden kolay bir şekilde kullanılabilen Streamlabs ile kaliteli yayınlar yapabilirsiniz. Uygulamada birçok eklenti yayıncıya hazır olarak sunulduğu için tek yapmanız gereken canlı yayınınızı başlatmak. Streamlabs Twitch, YouTube, Facebook, Hitbox ve Mixer’ı destekliyor.

Streamlabs Neden Kullanılır?

İster Streamlabs kullanın ister farklı bir uygulama kullanım amacınız canlı yayın yapmaksa bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Bahsettiğimiz bu tip yazılımlar çektiğiniz canlı videoyu alarak, oyun içi aksiyonunuz, ekran grafikleriniz gibi diğer ilgili kaynaklarla birleştirir ve ortaya çıkan çıktıyı internet ortamı için optimize eder. Bu daha kaliteli, doğru ve yayıncı ile izleyicileri birleştirmeye yönelik bir çabanın getirisidir. Yine bu çabanın getirisi olarak oluşturulan canlı yayın yazılımı Streamlabs esasında, OBS Studio’nun bir sonraki versiyonu gibi görülüyor. İlk başta adı Twitch Alerts olan Streamlabs OBS’nin yeni sahibi Logitech, uygulamayı Streamlabs Desktop olarak tekrardan markalaştırdı. Streamlabs Desktop şu anda oyuncular ve oyun yayınlarını hedeflemekte ve yazılımı da bu deneyimi mükemmelleştirmeye yönelik geliştirilmektedir.

Ücretsiz olması (uygulama içi satın alımları saymazsak) ve acemi yayıncılar için kullanışlı olması her ne kadar kulağa cazip gelse de diğer OBS ve Streamlabs’ın alternatifleri farklı ek özelliklere ulaşılabilirlik sağlayarak  işletmeler ve deneyimli yayıncılar için farklı bir kapı açıyor. Birçok farklı alternatif içinde bizce öne çıkan alternatiflere gelin birlikte bakalım.

stream labs

Streamlabs Alternatifleri

1. Be.Live

Bulut tabanlı bir akış stüdyosu olan Be.Live için bir yazılım indirmenize gerek yok. Yayınlarınızı doğrudan tarayıcınızda çalıştırabileceğiniz gibi iOS ve Android uygulamalarından da yayın yapabiliyorsunuz. Akışınıza özel logo, ajanda ve marka ögelerinizi Be.Live ile ekleyebilir; ayrıca YouTube, LinkedIn dahil olmak üzere 20’den fazla platforma çoklu akış yapabilirsiniz.

 2- XSplit

Profesyonel yayıncıların tercih ettiği diğer bir platform ise Xsplit’tir. Facebook, Twitch, YouTube gibi platformlarla uyumlu olan XSplit daha kaliteli ve hızlı hatta anlık olarak veri işleyebiliyor. XSplit yayıncı, VCam, sunucu gibi kullanıcı araçlarına sahip çok amaçlı bir program:

Broadcaster/ Yayıncı: İçerik oluşturmak için kullanılan, hepsi bir arada akış ve kayıt özelliğidir. Bu özellik ile birlikte birbirinden farklı birçok medya kaynağını (video, GIF, resim, web sayfası vb.) bırakabilir ve yeniden boyutlandırabilirsiniz.Tek bir monitör ile oyun içi her şeyi yönetebilir, çoklu ekran kullanabilirsiniz. Hatta Skype, Zoom, Teams veya Discord çağrıları bile ekleyebilirsiniz.

VCam: Bu özellik ile yeşil ekrana ihtiyaç duymaksızın arka planınızı kaldırabilir, değiştirebilir ya da bulanıklaştırabilirsiniz. 

Connect/Bağlantı: Masaüstünü kaydeden veya ekran görüntüsü alan özellik ile kayıtlarınızı anında paylaşın.

3- Vimeo Livestream

Vimeo Livestream kullanımı Streamlabs gibi kolay bir canlı akış platformuna sahiptir. Etkinlikler, web seminarları, şirket duyurular, ürün lansmanları gibi farklı ihtiyaçlar için kullanabileceğiniz Vimeo, canlı yayın öncesinde önizleme imkanı da sunuyor. Platformda etkinlik kayıt formu kullanabilir, görsellerinizi, grafiklerinizi ve sesinizi de özelleştirebilirsiniz.

KAYNAKÇA

https://influencermarketinghub.com/streamlabs-alternatives/

https://www.webtekno.com/streamlabs-obs-nedir-nasil-kullanilir-h88069.html

https://streamlabs.com/faq?l=tr-TR

https://streamlabs.com/content-hub/tag/streamlabs-desktop

https://www.technomoji.com/obs-nedir-nasil-kullanilir/ https://oyuncukonseyi.com/xsplit-nedir-nasil-kullanilir/

No Comments

Yorum Yap