Uygulamalı SEO ve Link Building Çalışmaları #2

Geçen hafta başladığımız canlı SEO çalışmamızı kısaca özetleyerek bu haftaki yazıma başlamak istiyorum. Yazı dizimin amacı uygulamalı olarak SEO ve beraberinde link building çalışmalarını canlı bir biçimde aktarabilmek ve sonuçları sizlerle beraber değerlendirerek bir SEO projesini nasıl ele alırız, nasıl planlarız noktalarında canlı bir eğitim sunabilmek. Ele aldığımız web sitemiz eskrim.co hedefimiz de 6 ay sonunda “ eskrim “ anahtar kelimesinde arama motoru sonuçlarında 10-20 arasında yer alabilmek.

Yukarıda canlı SEO yazı dizimizi özetledikten sonra  hemen geçen hafta neler yapmışız, sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Anasayfa sliderı resim boyutu küçültüldü: 4 mb.lık resim kullanılmış şu anda 35,8 kb

2- Anasayfa slidera linkli detaylar girildi. Bu link juice sağlamada yardımcı olacak.

ana-slider-guncel

3-Anasayfa slider alt text düzeltildi. Sitemizle çok anlamlı olmayan metinler anlamlı hale getirildi.

slider-alt-text-eski

4-Yeni içerik girildi, içeriğimizin konusu  Bora Biren’in TMOK ‘tan aldığı ödüldü.

5-Kategorilerimiz için  yeni tanımlar eklendi.

6- Wp Super Cache Eklentisi kuruldu, masaüstü hızımız 80’e mobil hızımız 70’e ulaştı. Fakat wp süper cache eklentisinin yarattığı sorunlar nedeniyle bu eklenti kaldırılmak zorunda kaldı.

7- Çankaya Eskrim ve Mersin Eskrim hakkında yeni içerikler yazıldı, yayınlandı ve sosyal medyada paylaşıldı.

8- Web sitemizde bulunan yavaşlığı gidermek adına hosting değişikliği yapıldı. Hosting değişikliğinin ardından değerlerimizde ciddi bir yükseliş yakaladık.

30-mayis-masaustu-hiz

 

Fakat sonrasında hızımızda bir düşüş oldu. Bu konuda daha çok kafa yormalıyız.

9-Demo sayfalarımızın hepsi kaldırıldı.

 

Geçen hafta yaptığımız çalışmalar sonucunda en güzel değişim trust flow değerimizin 6’ya , citation flow değerimizin ise 8’e çıkması oldu. Takip ettiğimiz metrikleri ve karşılaştırmalarını buradan görebilirsiniz. Anahtar kelimelerde pozisyonlarımız mevcut değil, ancak ilerleyen haftalarda takip dosyamıza anahtar kelimelerin durumunu da ekleyeceğim.

Gelelim önümüzdeki haftada neler planladığıma. İlk hafta çok net sonuçlar alamadık ve özellikle teknik aksaklıklar biraz canımızı sıktı. Süreç içerisinde bu aksaklıkları adım adım gidereceğiz. Açıkçası bir SEO çalışmasında çoğu arkadaşım iç SEO çalışmaları tamamen bittikten sonra diğer adımlara geçiyor.Fakat  benim tarzım biraz daha farklı özellikle SEO danışmanlığı yaptığım firmalarda yaşadığımız en büyük sıkıntı teknik eksikliklerin iç SEO eksikliklerinin,  danışan firma tarafında yeterince hızlı giderilmemesi oluyor. Bu sebepten dolayı çok geç kalmamak adına dış SEO ve link edinme çalışmalarına da süreç dahilinde adım atmak gerekiyor. Burada da benzer şekilde yavaştan dış SEO çalışmalarına başlamak istiyorum. Yani iki süreçte beraber yürüyecek.

Gelelim bu haftanın planına

  • Sitemap eksiğimiz giderilecek.
  • Google Search Counsole’da yeni arama filtreleri düzenlenmeli ve anahtar kelimeler üzerine raporlarımızı düzenli olarak alınacak.
  • Yaptığımız Canlı SEO çalışması ile ilgili duyuru makaleleri yayınlanacak, (Bu aslında eskrim.co sitesine yararlı link ve ziyaretçi sağlayabilmek için kurguladığım stratejilerimden bir tanesi.)
  • Web sitemize 3 adet yeni içerik eklenecek. Büyükler Avrupa Eskrim Şampiyonası duyuru kafile ve sonuçlarını işlenecek. Güncel konu olduğu için hızlı indexlenerek hedeflenen ziyaretçi kitlesini çekeceğine inanıyorum. Bu sayede özellikle ziyaretçilerin sitede kalma sürelerini de arttırmış olacağım ve genel anlamda arama motoru sonuçlarında yükselişe geçilmesine neden olacaktır.
  • Web sitemizi hızlandırma çalışmalarına devam edilecek.
  • Spor ile ilgili 3 adet siteye eskrim konusunda yazdığım yazı gönderilecek ve kaynak olarak eskrim.co adresi verilecek. Bakalım bu spor siteleri bu yazılarımıza yer verecek mi?

Planımızı da belirledikten sonra bu haftanın yazısını sonlandırıyorum. Gelecek hafta gelişmeler ile yine sizlerle beraber olacağız.  Gelişmeleri gün ve gün takip etmek isterseniz twitter adresimden beni takip edebilir ya da #canlıSEO hashtagı ile SEO gelişmelerini takip edebilirsiniz.

No Comments

Yorum Yap