Canlı SEO’da 3. Hafta

Canlı olarak gerçekleştirdiğimiz SEO ve link building çalışmalarımızda üçüncü haftaya girdik. Bu üçüncü haftada yavaş yavaş güzel sonuçları almaya başladık. Çalışmamızı yeni takip etmeye başlayan arkadaşlarımız için hemen kısa bir özet ile başlayalım. Üç hafta önce başladığımız deneysel SEO çalışmasında amacımız “eskrim” anahtar kelimesinde yer almayan eskrim.co domainine sahip web sitemizi Google  arama motorunda 10-20 arasındaki sıraya oturtmak.

Hemen geçen hafta neler yaptık onlara göz atalım ve sonrasında KPI’larımızda  olan değişimleri değerlendirelim.

 1. Sitemap problemimiz çözüldü, en önemli eksiklerimizden biri olan sitemap artık aktif.
 2. Geçen hafta gerçekleşen Avrupa Eskrim Şampiyonası’nı fırsat bilerek 4 adet konu ile ilgili olarak habersel içerik yarattık.
 3. Yarattığımız içerikler sosyal medyada bol bol paylaşıldı ve sosyal medyadan ziyaretçi çekimi de  sağlandı.
 4. Spor ile ilgili bazı bloglara eskrim ile ilgili ücretsiz ve özgün yazılar yazılıp gönderildi. İçerisinde refarans linkimiz mevcut. Bloglar eğer içeriğimizi yayınlamayı kabul ederler ise bu ilgili bloglara ücretsiz özgün içerikler sağlayacak bize de bu çalışma backlink olarak dönecek. Yani kazan kazan durumu söz konusu.
 5. İlk 100’de sıralamaya anahtar kelimelerimiz girmeye başladı. Bununla ilgili takibi sağlamak için semalt.com adresine üye olarak anahtar kelimelerimizi takip etmeye başladık.
 6. Potansiyel anahtar kelimelerin listesi ise Google Adwords’ün anahtar kelime aracı kullanarak çıkarttım. Bu anahtar kelime aracı açıkçası bana en güzel anahtar kelime fikirleri veren araçlardan biri, çoğu ücretli araçtan daha yararlı olduğunu da düşünmekteyim.
 7. Ozansari.com adresinde yapılan Canlı SEO çalışmamı tanıtan bir içerik yazdım. Bu sayede planlı ilk backlinkimizi de almış olduk.

eskrim

Geçen haftalar yapılan bu çalışmalar sonrası gelelim SEO değerlerimizdeki gelişmelere…

1-Citation Flow değerimiz 10 ve Trust Flow değerimiz 7’ye çıktı. 3 haftadır düzenli yükseliş mevcut

majestic

2- Moz Domain Authority değerimiz 11

3-Masaüstü hızımız 73 ‘e sabitlendi mobil hızımız 58’e yükseldi

4-Backlink sayımız 1 olarak gözüküyor,

5-Google’da bulunan index sayımız 109’a çıktı.

6-Ayın 3’ü ve 10’u arasındaki index’lenen ve  ilk 100 sıralamasındaki anahtar kelime durumlarımızı ekte  bulunan dosyadan inceleyebilirsiniz.

7-Ana anahtar kelimemiz eskrime serp.com’dan göz atalım. Şu anda güzel bir haber var: Sıralamalarda eskrim kelimesinde bulunmuyorduk fakat şu anda 154. sıradayız, bu doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesi. Artık listedeyiz, sırada yükselmek var.

arama-motoru-sirasi

Takibini sağladığımız KPI’ların  güncel dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Gelecek haftanın iş planına gelirsek.

 1. Eskrim.co için Twitter hesabı açılacak. İçeriklerimiz Twitter’dan da paylaşılacak. Sosyal medyanın SEO’ya olan pozitif etkilerinden sonuna kadar yararlanmalıyız.
 2. Bazı resimlerimize alt tagı girilmemiş; bu resimlerimizin alt tagları girilecek
 3. Spor bloglarına ücretsiz olarak kaliteli eskrim yazıları göndermeye devam edilecek. Bakalım geri dönüş olacak mı?
 4. Bir haber sitesinde basın bülteni tadında bir haber yayınlatmayı deneyeceğim.
 5. Birkaç spor sitesine eskrim.co adına yorum yapmayı planlıyorum.
 6. 3 içerik girişi yapılacak.

Gelecek haftanın planını belirledikten sonra bu haftanın da sonuna geliyoruz. Önümüzdeki haftalarda link building kampanyasını adım adım kurgulayıp artık dış SEO çalışmalarına iyice yoğunlaşacağız. Soru ve önerilerinizi her zaman bekliyoruz.

No Comments

Yorum Yap