Web Sitenize Alternatif Trafik Yaratma Yöntemleri

Web Sitenize Alternatif Trafik Yaratma Yöntemler-01

Günümüzde ister profesyonel, ister amatör, ister kurumsal, ister hobi amaçlı kullandığımız web sitelerimiz var. Hangi amaç ile kullanıyorsak kullanalım hepimizin ihtiyacı olan şey web sitemiz için daha fazla trafik. Bilindiği üzere web sitelerimize en büyük organik trafik sağlayıcı arama motorları oluyor. Arama motorlarından organik trafik yaratmak için güzel içerik stratejisi ile beraber SEO çalışmaları yapmak sizi sonuca götürebilir. Peki SEO çalışmaları dışında organik trafik yani para ödeyerek, reklam vererek değil (paid traffic) içeriğinize doğal yollardan tanıtıp kullanıcıyı web sitenize çektiğiniz trafik yaratma yöntemleri mevcut mu? Sorumuzun yanıtı tabiki evet, haydi gelin web sitenizin trafiğini patlatacak bu gizli stratejilere adım adım  göz atalım :).

  • İçerik Her Zaman Kraldır

İçeriğin her zaman kral olduğunu unutma. Paylaşılabilir insanlara faydalı içerikler üretmen lazım. Bu tarz içerikleri ürettikten sonraki adım tabiki bu içeriği patlatmak, fakat ilk adım her zaman içerik. Bu tarz içerikleri yaratmakta zorlanıyorsan hemen seni buraya alalım. Bu arada unutmadan içeriğin kral olduğunu söylemiş miydim?

  • Sosyal Medya

Web sitemize trafik çekmek istiyor paylaşılabilir içeriğimiz (blog yazısı, infografik, e-book, sunum, ürün vb.) hazır ve sitemizde yayınladık. Stratejiyi daha iyi anlatabilmek adına yazımızın devamında içeriğimizi blog yazısı olarak seçiyorum. Diğer içeriklerde de hemen hemen aynı yöntemler çalışacaktır. Hemen konuya geri dönüyoruz, blog yazımızı yazdık hemen sosyal medya sayfalarımızda paylaşıyoruz. Düzenli içerikler yazdığınız sürece sosyal medyadan sürekli bir ziyaretçi akışı yakalamanız ve sosyal medya kullanıcıları ile girdiğiniz etkileşim oranlarını kolaylıkla arttırabilirsiniz bunu daha sonraki yazılarmızda değinmek adına ufak bir not olarak sizlerle  paylaşmak istedim. Evet blog yazımızı doğal olarak linkedin, facebook, twitter gibi kanallardan paylaştık. Peki ya diğerleri, örneğin pinterest? Burada işin sırrı şu olacak  yazımızın görsel başlığı ve yazının özet kısmını içeren bir resim yaratıp bunu manuel olarak pintereste ekliyoruz. Burada amacımız sadece görsel değil metnide ekleyebilmek ve bu metin sayesinde kullanıcının web sitemizi ziyaret etme ihtimalini arttırmak. Buna ek olarak açıklamada yine linkimizi ekleyip hashtaglerimizi kullanıyoruz.

sosyal-medya-web-site-trafik

Yukarıda görülen bir örneği sizler için önceki yazılarımdan biri için hazırladım. Böylelikle düzenli olarak Pinterest üzerinden trafik yakalayan ve web sitemize yönlendiren bir pin hazırlamış oldum. Buna ek olarak belirtmekte fayda var özellikle infografikleriniz için pinterest çok faydalı bir sosyal medya kanalıdır. Bunun dışında diğer tüm sosyal medya kanalları için benzer çalışmalara yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse video paylaşımı için ideal olan Youtube için bir kategorideki yazılarınız için hareketli video slaytlar hazırlayabilir ve Youtube’da paylaşabilirsiniz. Burada asıl anlatmak istediğim sınırları zorlamanız ve tüm sosyal medya kanallarına nüfuz etmeniz.

  • Sözlükler

Sözlüklerimizin en popüleri kutsal bilgi kaynağı olan Ekşi Sözlüktür. Ekşi Sözlük Türkiye’de sözlük kültürünün oluşmasında başı çekmiş ciddi şekilde takipçisi ve yazarı olan sınırsız bir dünyadır. Sözlüklerde yazar olabilmek için üyelik şartlarını yerine getirmeniz gereklidir. Örneğin Ekşi Sözlük için öncelikle 10 girinizin olması ve uzunca bir süre (1-2 yılı bulabilir) üyelik için sıra beklemeniz gerekebilir. Gözünüz korkmasın mutlaka popüler sözlüklere üyelik başvurularınızı yapınız zaman çok çabuk geçer. Evet burada ilk adım bu sözlüklere üye edinmek veya üye olan bir kişi ile işbirliği yapmaktır. Sözlüklerde ilgilendiğiniz alanlar ile ilgili paylaşımlar yaptıkça çevrenizde bir fan ve takipçi kitlesi oluşturmaya başlarsınız. Bu kitle oluştuktan sonra yavaş yavaş kendi içeriklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Örneğin spor ilgi alanınız spor ile ilgili yorumlar ve faydalı bilgileri sözlüklerde paylaşmaya başladınız. Belli bir süre sonra sporun faydaları için hazıladığınız infografiği bu sözlükte güzel bir açıklama ile link şeklinde paylaşabilirsiniz. İşte buyrun sizin için çalışacak bir trafik kaynağı daha. Blog yazılarınızı kaynak göstererek birebir bile yapıştırabilirsiniz ki ilk önce bu yazı sizin web sitenizde yayınlandığı için SEO açısından artı puan almanız da mümkündür.

  • İçerik Siteleri

Türkiye’de bu sitelerin en ünlüsü Onedio.com olmakla birlikte, yurtdışında bir çok  alternatifi mevcuttur.   Onedio’da kullanıcılarda içerik yaratabilmekte. Gerçekten değerli olan içerikler kategorilerde ön plana çıkarılmaktadır. Yazdığınız blog yazısını sözlük örneğinde olduğu gibi kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz. Bu sayede hem Onedio aramalarında hem de Onedio’nun gücüyle üst sıralarda indekslenen arama motoru trafiklerinden faydalanma şansınız olur. İçerikleriniz kaliteliyse kategorilerde listelenmek sizlere  binlerce ziyaretçiyi çok rahat olarak kazandıracaktır.

Yukarıda gördüğünüz gibi sizlere 3 yeni kaynaktan nasıl trafik çekeceğinizi örneklerle anlattım. Önemli olan noktanın kaliteli içerikler yaratmak olduğunu tekrar vurguluyorum. Bu içeriği yarattıktan sonra her kanalı kullanarak insanlara yaymanız gerekli bu sayede kendi takipçi kitlenizi yaratıp zaman içerisinde çok yüksek trafikleri düzenli olarak elde etmeye başlarsınız.Devam edecek seri yazılarımızda farklı trafik kaynakları ile sizlerle beraber olacağım, ek olarak yeni alternatif yöntemleri düzenli olarak deniyorum, başarılı bulduğum her yöntemi sizlerle ilerleyen yazılarımda paylaşacağım. Sizlerin de kullandığı yöntemler varsa paylaşabilirsiniz, böylelikle yöntemlerimiz el birliği ile geliştirip başarılı çalışmalara daha hızlı imza atabiliriz. Unutmayalım bilgi paylaştıkça çoğalır.

No Comments

Yorum Yap