Webrazzi Dijital’16 Konferans Notları

 

Herkese merhaba. Geçen Çarşamba, 25 Mayıs’ta Webrazzi Dijital’16 konferansındaydık. Oldukça verimli geçen konferans boyunca dijitalin pazarlama dünyasına kattıkları, birçok yeni konsept ile birlikte değerlendirildi. Biz de Netvent ailesi olarak, sizler için Dijital’16’daki notlarımızı derledik.

 

Dijital’16 Mustafa İçil’in, Dijital Hedef Kitlenizi Büyütmenin Anahtarı konulu sunumu ile başladı. Dijitalde yaşanan gelişmelerin teknoloji şirketleri arasında yaşanan bir doğal seçilimle sonuçlandığını ifade eden İçil, 1995 ve 2015’in en iyi teknoloji şirketleri araştırmalarına bakıldığında bu seçilimin fark edilebileceğini, dijital dönüşüm içerisinde kendine yer bulamayan şirketlerin yaşamını sürdürmesinin bu süreçte mümkün olmadığını anlattı. Dijital dönüşüm sürecinde hedef kitleyi doğru tanımlamanın ve çoklu kanalları birbiriyle entegre biçimde kullanmanın öneminden bahsetti.

 

Ardından TEB Dijital Pazarlama Müdürü Gülben Yağcı, Dijital Pazarlamanın Değişen Teknoloji ile Sınavı başlıklı sunumunu bizlere aktardı. Yağcı, daha çok finans sektörünün dijital dünya ile ilişkisi üzerinde durdu. Geçtiğimiz aylarda Türkiye borsalarını hareketlendiren “dude” kod adlı gizemli alıcının aslında bir yazılım algoritması olduğu örneğini veren Yağcı, dijital tarafta işler geliştikçe, tereddütlerimizin de arttığını belirterek bilgi güvenliği konusunu hatırlattı.

 

accenture

 

Accenture’dan Cenk Karaduman, 2016 Yılı Dijitalleşme Endeksi’ni bizlere aktardı. Accenture Türkiye araştırma sonuçlarını paylaşan Karaduman, Türkiye’de dijital dönüşüm oranının %60 olduğunu; finansal hizmetlerin %76 ile ilk sırada yer aldığını; şirketlerde dijital dönüşüm endeksindeki 10 puanlık bir artışın karlılık oranını %1,5 arttırdığını ve 2020’ye kadar dijital dönüşümde sağlanacak ilerlemenin Türkiye ekonomisi için oldukça önemli olduğunu ifade etti.

 

IAB Türkiye Data Sohbeti: Hedefleme ve Ötesi bölümünde, Emre Faks (Hürriyet), Rima Erdemir (MedyaNet), Sinan Günal (Project House) ve Yunus Güvenen (Digitouch) yer aldı.  Büyük veri kullanılarak kurgulanan, dolayısıyla doğru yerde doğru zamanda insanların karşısına çıkacak iyi reklamların reklam engellemeye karşı bir çözüm olabileceği ifade edilirken; büyük verinin legal ve etik boyutu ve sosyal ağlarda büyük verinin anlamlandırılması gibi konulardan da bahsedildi.

 

emrefaks

 

Unilever Dijital Pazarlama Direktörü Yüce Zerey, Hacking the Digital isimli konuşmasında, dijital pazarlamayı sindirmenin, doğru performans metriklerini izlemenin ve etkileşim oranlarını doğru okumanın marka için öneminden bahsetti. Veriyi anlamlandırma konusunda, büyük düşünüp küçük başlamanın gerekliliğini dile getirdi.

 

İçerik ve Büyük Veri konusu ile konferansta yer alan Emre Uğurlu (Perform), dijitalde kendine büyük bir yer edinen içerik çeşitlerinden bahsetti. Native Advertising bunlardan bir tanesiydi. Bunun yanı sıra, kitlelerin artık çabuk okunan, hızlıca izlenen, kolay tüketilen, özet içerikler ile ilgilendiğini; örneğin 10 Adımda e-Ticaret gibi içeriklerin, ya da Snapchat, Instagram gibi görsel ağırlıklı kanalların bu denli ön plana çıkmasının altında yatan sebebin de bu olduğunu açıkladı. Uğurlu, hedef kitle analizinin doğru yapılması, KPI’ların gerçekçi olması ve performans pazarlaması ile ölçümlerin doğru yapılması gerektiğinden bahsetti. Ayrıca, özellikle kendilerinin faaliyet gösterdikleri spor alanında içeriğin anında kitleye ulaşması ve tüketilmesi gerekliliği dolayısıyla; en önemli parametrelerin Hız, UX ve Kişiselleştirme olduğunu ifade etti.

 

İlerleyen oturumlar daha çok sosyal medya ve içerik ağırlıklı ilerlerken, kapanışı Dijital Kitleyi Yakalamak adlı konuşması ile komedyen Hayrettin Karaoğuz yaptı. Tahmin edilebileceği gibi oldukça renkli ve eğlenceli geçen günün bu son oturumunda Hayrettin, dijitaldeki başarısından, video içeriklerini nasıl kurguladıklarından ve hedef kitlesi olan Y kuşağına dijital kanallardan nasıl ulaştıklarından bahsetti.

 

hayrettin

 

Webrazzi Dijital’16, dijital pazarlama tarafındaki gelişmeleri, bugüne kadar ne kadar yol katedildiğinin değerlendirmesini ve bundan sonraki hedefleri başarılı bir biçimde derleyip topladığını düşündüğüm bir etkinlik oldu. Bir sonraki yazımızda tekrar görüşmek üzere.

 

Sevgiyle.

 

No Comments

Yorum Yap