Yeni Başlayanlar İçin Link İnşası

yeni-başlayanlar-için-link-inşaası

İleri düzey SEO çalışmalarının ana omurgası olan link inşası konusunda yazı dizimiz sürüyor. Bir önceki yazıda SEO’da link inşası konusuna giriş yapmış ve link inşasında içeriğin önemine değinmiştim. Bu giriş ile sizleri konuya ısındırdıktan sonra bugün link inşasını daha detaylı inceleyip SEO’nun bu teknik ve bilinmeyen dünyasını adım adım anlatacağım.

Link İnşası Nedir?

Link inşası sitenizdeki temel SEO çalışmalarınızı tamamladıktan sonra yapılması gereken ve arama motorlarına yön verdiğiniz bir çalışmadır. İki kademede yapılır. İlki site içi SEO çalışmaları sırasında gerçekleştirilen bir  link inşası; diğeri ise site dışı SEO çalışmalarında gerçekleştirilen link inşası. Site içi SEO çalışmalarında yapılan link inşası arama motorlarına sitelerinizdeki hiyerarşiyi anlatan bir çalışmadır. Link Juice terimi ile ifade edillir. Link juice’ı kısaca tanımlarsak sitenizin her bir sayfasının, diğer sayfalardan aldığı link sayısına ve niteliğine göre sahip olduğu bir değerdir. Link Juice’da en önemli nokta, en değerli sayfalarınızın diğer sayfalarınızdan daha fazla linklenmesidir. Bu sayede değerli sayfalarımızın, arama motorlarında, ilgili anahtar kelimelerinde çok daha üst sıralarda yer almasını sağlamış oluruz.

link-juice

Yukarıdaki görsele bakarak açıklamamı yapmak istiyorum. Örneğin iki alt sayfanız var. Bu sayfalar iki farklı anahtar kelime ile ilgili. Burada A sayfası B’den daha rekabetli bir anahtar kelimede listeleniyor ve bizlerin bu rekabette öne çıkması gerekiyor. Böyle bir senaryoda, sayfamıza gelen linklerden kazandığımız değeri, alt sayfalarımıza link vererek dağıtırken, A sayfasına daha çok link verip link juice değerini arttırıyoruz. Böylece arama motoru rekabetinde daha üst sıralarda yer alması için bir avantaj elde ediyoruz.

 

Kısaca site içinde yapılan link inşasını tanıttıktan sonra hemen bu yazının ana konusu olan site dışında yapılan link inşasını tanımlayalım. Link inşası web sayfanıza başka web sitelerinden link sağladığınız sürece verilen isimdir.

 

Link İnşası SEO için neden önemlidir?

Arama motorları, sizlere aradığınız anahtar kelimeler ile ilgili sonuçları getirirken çok komplike algoritmalar kullanırlar. Bu karışık algoritmalara kafa yorup boğulmak yerine basit düşünmeye sizleri yönlendirmek istiyorum.

1)Arama motorları insanlara en doğru sonucu vermek için çalışırlar. Gerçekten doğru sonuçları kullanıcıya sağlayamayan arama motorlarının yaşaması imkansızdır.

2) Web sayfalarınıza başka web sitelerinden gelen linkleri akademik makalelerin aldığı atıflara benzetebiliriz, yani web sayfanıza başka bir sayfadan bir link geliyor ise, o konu hakkında sizin sayfanızın daha otorite olduğunu söyleyebiliriz.

İşte arama motorları için sayfanızın aldığı linklerin anlamı budur. Link alan sayfa, değindiği konu hakkında daha otorite, daha gerçekçi bilgilere sahiptir ve arama sonuçlarında daha üst seviyede çıkmayı hak ediyor demektir.

Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü arama motorları, arama sonuçlarını sıralarken web sayfalarının aldığı linklere çok değer verirler.  Arama motorları bu sıralamayı yaparken alınan linkleri hangi kriterlere göre değerlendirirler, gelin bunlardan bazılarına göz atalım.

A)     Sayfanızın aldığı link sayısı

B)      Sayfanıza gelen linklerin siteniz ile içerik/konu uyumu

C)      Sayfanıza gelen bağlantıların kalitesi ve ilgili anahtar kelimede arama motorlarında aldığı sıralama

D)     Sayfanıza gelen bağlantıların, dışarıya verdiği bağlantı sayısı (link juice , sitenizin dışardan aldığı linklerde de aynı mantıkla çalışır).

Çok basit bir yaklaşımla ve en temel taş ile arama motorlarının linklere ne gözle baktığını açıkladım. Ama unutmayınız ki, sayfanızın yüzlerce link alması arama motoru sonuçlarında üst sırada yer alması anlamına gelmez(bu ilerleyen yazılarımızın konusu olacak). İşte link inşasının SEO için önemi de buradan gelmektedir. Özellikle ileri düzey SEO çalışmalarında link alabilecek içeriğimiz link kampanyaları sayesinde başka siteler tarafından referans olarak gösterildiği taktirde, arama motorları tarafından daha üst sıralarda listelenmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Link İnşasında Bilinmesi Gereken Terimler

Html’de hemen bir hyperlink tagına göz atalım ve link inşasında ihtiyacımız olan terimler neler, öğrenmeye başlayalım.

<a href=”https://www.netvent.wpengine.com”>Netvent Dijital Pazarlama</a>

1-  Link Tagı Başlangıcı: Anchor Tag ismi verilir <a dan gelmektedir.

2-  Link Referans Bölümü: href=”https://www.netvent.wpengine.com”> kısmıdır. Burada href ile başlayan kısım browser’a bir hyperlink olduğunu belirtmektedir.

3-  Anchor Text: “Netvent Dijital Pazarlama” kelimesi görünen anchor text’imizdir

4-  Kapanış Tagı: </a> kısmıdır

 

Takip edilmeyen linkler: Arama motorları tarafından takip edilmeyen linklerdir. Sayfamıza gelen bu tarz linkler sadece referans olarak algılanır. Çok büyük otorite bir site tarafından verilmediyse arama motoru sıramıza direkt olarak etki etmemektedirler. Link tagının içerisine rel=”nofollow”  yazılmak suretiyle verilirler.

Örnek:  <a href=https://www.example.com rel=”nofollow“>example</a>

 

Link inşası’nın ne olduğunu linklerin arama motorları için neden önemli olduğunu sizlerle paylaştım. Link inşasında özellikle önemli bulduğu bir kaç terim hakkında da bilgi verdim. Artık sonraki yazılarımızda Link İnşasının derinliklerine girmeye hazırız. Özellikle konu hakkında sorularınızı çekinmeden paylaşabilir ve sonraki yazılarıma yön verebilirsiniz.

[hs_action id=”2688″]

 

No Comments

Yorum Yap