Büyük Kararlarda Veri ve Analitiklerin Önemi

Büyük-Kararlarda-Ver-ve-analitiklerin-Önemi-

Denetim ve danışmanlık şirketleri bilgiye erişimleri ve geniş müşteri portföyü sayesinde faydalı araştırmalar yapmakta ve bu araştırmaları internet siteleri üzerinden yayınlamaktalar. PwC de Eylül 2014’de “Global Data & Analytics Survey: Big Decisions” araştırması ile büyük kararlarla ilgili bizlere yol göstermektedir.

1

 

Teknoloji dikeyinde araştırma detaylarına baktığımızda, teknoloji şirketlerinin 2015 planlarında mevcut işi büyütme ve yeni işe girişle ilgili kararların önemi %52 ve %36 oranları ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle rekabetin ve yeniliğin ön planda olduğu teknoloji sektöründe mevcut işlerle ilgili inovasyon ve yeni iş alanları arayışı 2015’in en önemli karar noktaları arasında görünmektedir.

 

2

Büyük kararlı verirken dayanak noktaları ise %43 ile veri ve analitik girdileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

3

 

Bu açıdan baktığımızda teknoloji şirketlerinin karar vericileri, verinin ve analitiklerinin öneminin farkında. Özellikle veri yönetimi ve analitikler açısından pazarlama otomasyonunun öneminden bahsetmiştik ve yine pazarlama aktivitelerinde büyük verinin önemi de daha önce değindiğimiz noktalardan biriydi.

Büyük kararları yeterli dayanak noktaları olmadan verebilmek mümkün görünmüyor. Dayanak noktalarımızın başında gelen veri ve analitikler için de sağlam bir bilgi teknolojileri altyapısı şart. Sadece pazarlama süreçleri ile sınırlı kalmamak kaydı ile, süreçlerin otomasyonu ise en büyük adımlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Biz de Netvent’de, müşterilerimizin pazarlama operasyonlarını gerçekleştirirken verilere büyük önem veriyoruz. Inbound Pazarlama stratejimizi ortaya koyduğumuzda, stratejiyi revize etmemiz gerektiğinde en önemli dayanağımız veri ve analitikler. Bu veri ve analitiklere de kullandığımız SaaS sistemler sayesinde kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Bu açıdan, büyük kararları verebilmek adına doğru verilere ve analitiklere ulaşmamız için SaaS sistemler en büyük yardımcımız olarak görünmektedir.

PwC araştırmasında göze çarpan önemli noktalar:

  • Büyük kararlar çoğunlukla planlı motivasyonlara göre alınmamaktadır.
  • Verinin ve analitiklerin önemine rağmen yöneticiler büyük kararları çoğunlukla tecrübe ve içgüdüye göre vermektedir.
  • Yöneticiler büyük kararların alınmasında veriler ve analitiklerin kalitesine odaklanmaktadır.
  • Yöneticiler müşterilerin organizasyonları için değerinin optimizasyonunda veri ve analitikleri kullanıyor .

Özellikle girişim ve pazarlama dünyası için denetim ve danışmanlık şirketlerinin araştırmaları çok önemli kaynaklar içermektedir. Bu açıdan, diğer araştırma raporları ile ilgili analizlerimize devam edeceğiz.

Raporun detayına ulaşmak için tıklayınız.

 

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap