E-mail Kampanyalarınızı Sosyal Medya İle Geliştirmenin Yolları

e-mail kampanyalarınızı sosyal medya ile geliştirmenin yolları-01

E-mail pazarlama kampanyaları uygun stratejiler kurulduğunda günümüzün en popüler geri dönüş sağlanan kanallarından bir tanesi. E-mail pazarlaması yapabilmeniz için en temel gereksinim hedef kitlenize uygun mail listelerinizi oluşturabilmektir. Sosyal medyanın size sunduğu araçları kullanarak en temel gereksinim olan hedef kitlenize uygun mail listelerini nasıl oluşturabileceğinizi adım adım yazımızda bulabileceksiniz.

Gereksinim:

Pazarlamada segmentasyonun çok büyük önemi vardır. Yani ürününüzün hitap ettiği bir kitle vardır ve sizin ürününüzün veya hizmetinizin ulaşmasını istediğiniz pazar segmentinin e-mail listelerine ihtiyacınız vardır. Sosyal medya da gerçek bir dünyanın yansımasıdır ve sosyal medyada da segmentasyona ihtiyacınız vardır.  Bu sebepten dolayı hedef kitlenize uygun bir içerik yaratıp, bu içeriğe ulaşımın sağlanacağı bir açılış sayfası (landing page) yaratmalısınız. Örnek vermek gerekirse Netvent’in inbound pazarlamaya ilgi duyan kişilere e-mail kampanyaları ile sesini duyurmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden bu konuda içerik olarak e-kitap yaratmış ve bu e-kitap için bir açılış sayfası meydana getirmiştir.

ibpazarlama

Hedefli ziyaretçiyi web sayfamıza  çekecek, mıknatıs olarak işlev görecek içeriğimizi ve bu ziyaretçiyi potansiyel müşterimiz haline getirebileceğimiz açılış sayfalarımızı yarattık. Şimdi sıra geldi sosyal medya kanallarını kullanarak e-mail kampanyalarımızın en temel ihtiyacı olan hedefli e-mail listelerini oluşturmaya.

E-mail listeleri oluşturmak için sosyal medya kanalarını kullanmak:

Facebook:

  • Facebook sayfanızın açıklama kısımları:

Facebook sayfanızda hazırladığınız açılış sayfalarınızın linklerini paylaşabileceğiniz birçok alan mevcuttur. Bunların iki tanesi sayfa açıklama kısımlarıdır. Şirketiniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz için oluşturduğunuz sayfalarda iki adet açıklama alanı vardır. Birincisi kısa açıklama, diğeri ise uzun açıklama kısımlarıdır.

esk-nedir

  • Facebook sayfanıza aksiyon çağrısı eklemek:

Facebook sayfanızın kapak fotoğraflarına artık aksiyon çağrısı butonu eklenebiliyor. Bu butonu ekleyip ilgili linki açılış sayfanıza gönderebilirsiniz.

cta-facebook

  • Facebook kapak fotoğrafınızın açıklamasına açılış sayfanızın linkini eklemek:

Facebook kapak fotoğrafı bulunduğu yer itibariyle en çok görüntülenen ve izlenen fotoğraftır. O zaman bu fotoğrafın açıklama kısmını çok etkin şekilde kullanmalıyız. Bu açıklama kısmına mıknatıs olarak kullanacağımız içeriğin detayları ve mail adresini alacağımız açılış sayfasının linkini ekliyoruz. Yaptığınız kampanyalara uygun olarak zaman zaman kapak fotoğrafınıza, uygun görseller ile değiştirmenizi de özellikle tavsiye ediyoruz.

 

  • Facebook paylaşımları:

Paylaşım takvimizin içerisine mutlaka açılış sayfanızı eklemeniz lazım. Uygun sıklıkla yapacağınız bu paylaşım ile takipçilerinizin mail adreslerine ulaşma şansına sahip olursunuz.

  • Facebook reklamları:

Facebook reklamları çok güzel bir hedef kitle seçmenize izin verir. Uygun bir hedef kitle seçimi ile mıknatıs içeriğinizin çekeceği ciddi bir hedefli trafik yakalayabilir ve bu sayede uygun bir mail listesi oluşturabilirsiniz.

fb-inbound

Twitter:

  • Twitter açıklama alanı

Twitter profilinizde bulunan açıklama alanına açılış sayfalarınızın linkini ekleyebililirsiniz. Burada en önemli olan teknik içeriğinizle ilgili anahtar kelimeyi hashtag olarak da profilinize yazmanız.

Linkedin:

  • Linkedin reklamları

Profesyonel bir sosyal medya ağı olan Linkedin çok kaliteli bir profile sahiptir. Linkedin reklamları ile iş dünyasından bir çok kaliteli e-mail adresine ulaşabilirsiniz. Uygun profilde reklamlarınızı açmanız özelikle önemli. Burada bizlerin en sevdiği seçim kriteri iş ünvanları ile hedef kitle belirleyebilmemiz.

linked-in

  • Linkedin arkadaşlarınız, takipçileriniz:

Linkedin profiliniz genelde hedef kitlenize uygun bir profildir. Bu profilden arkadaşlarınızın mail adreslerini dışarıya aktararak e-mail kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.

Pinterest:

  • Pinleyin:

Açılış sayfanızın büyük görselini pinleyebilirsiniz. Bu sayede hem Google hem de Pinterest aramalarında açılış safanızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

Yukarda belirttiğim teknikleri kullanarak hedefli e-mail listenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın bu temel teknikler olmadan üst düzey çalışmalara adım atmak masanızın bir ayağının sürekli sallanması demektir. Bu teknikleri kullanarak açılış sayfanıza trafik çekip e-mail listenizi çok hızlı şekilde oluşturabilirsiniz. İlerleyen yazılarımda üst düzey kampanya hedeflemesi çalışmalarında sizlerle e-mail listelerinizi sadece e-mail pazarlama kampanyalarında değil diğer sosyal medya kampanyalarında nasıl verimli bir şekilde kullanabileceğinizi anlatacağız. Bu tekniklere ek olarak sizlerin de paylaşmak istediğiniz teknikler varsa yazmanız yeterli; seve seve sizin tekniklerinize de yer veririz.

No Comments

Yorum Yap