Google Sandbox/Filtre Cezası’ndan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Google-SandboxFiltre-Cezasından-Kurtulmak

“Her zaman için kullanıcıyı ön planda tutan ve en iyi bilgiyi hızlı bir şekilde ulaştırmak için çalışan Google, arama sonuçlarında kullanıcılara en iyi sonuçları sunmak ve manipülasyon yapan siteleri tespit etmek için filtreleme işlemleri gerçekleştirir.” şeklinde bir bilgi paylaşmış ve zararlı link analizini nasıl yapabileceğinize dair bilgileri aktarmıştık geçen hafta.

Öncelikle tanıyı koymamız gerekiyor. Sitenizin içeriklerinden dolayı mı ceza aldınız yoksa aldığınız linklerden dolayı mı? Ya da her ikisinden dolayı mı?

 

Sitenizin Aldığı Ceza Hangi Güncelleme Sonrasında Gerçekleşmiş?

A: Panda Güncellemesi:
Panda güncellemesi siteleri içerik bakımından analiz eder ve buna göre bir kalite skoru belirler. Sitenizde anahtar kelimelerinizi aşırı kullandığınızda/içerik bakımında yetersiz ya sadece anahtar kelimelerden kurulu sayfalar oluşturduğunuzda Panda güncellemesi ile ağır darbeler alabilirsiniz. Bu sebeple siteniz eğer Panda güncellemesi sonrasında ceza aldıysa;

  • -Sitenizde bulunan kopya içerikleri kontrol edin. Analytics üzerinden kopya içeriklerin bulunduğu sayfaların trafik sayısı düştüyse 301 yönlendirmesi ile ana sayfaya yönlendirebilir veya içerikleri özgün bir şekilde güncelleyip yeni bir URL’de yayınlayabilirsiniz.
  • -Sitenizde aldığı trafiğin düştüğü alt sayfaları kontrol ederken içeriği yetersiz sayfaları listeleyin ve içeriklerini zenginleştirin.

Yukarıda yer alan maddeler için, sitenizin trafiğinde yaşadığınız düşüş öncesi ve düşüş sonrası Analytics verilerini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Ceza öncesinde yüksek trafik alan bir sayfanızın ceza sonrasında trafik almadığını görüyorsanız o sayfayı incelemelisiniz. Peki Analytics karşılaştırmasını nasıl yapacaksınız? Aşağıda 4 adımda bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi aktarıyoruz. Burada yapmamız gereken hem kullanıcı hem de arama motoru yazılımlarının gözünden bakmak olmalı. Örneğin 400 kelimelik içeriğin yer aldığı sayfanızın ortalama oturum süresi 3 saniye olarak görünüyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Dolayısı ile içeriğiniz kaliteli bir bilgi vermiyor.

Screenshot_2

  • -Sadece anahtar kelimelerden oluşan spam içeriklerinizi kaldırın. Aşağıda örnek bir görsel paylaşıyoruz.

 

1

 

(Yukarıda yakın zamanda spam nedeniyle ceza alan ve ülkemizdeki büyük haber sitelerinden hurriyet.com.tr’nin “Ajanda” sayfası yer alıyor. Görüldüğü gibi tamamen anahtar kelimelerden oluşan ve Google Haberler’den trafik almak için girilen yazılar mevcut.)

 

B: Penguen Güncellemesi:

Penguen Güncellemesi sonrası ceza almamak için işi en başta sıkı tutmamız gerekiyor. Link inşasında aldığımız linklerin değerlerini kontrol etmeli ve bir plan program dahilinde işlemler yapmalısınız. Google’ın 2010 yılının ekim ayında tanıttığı Google Disavow Tool ile zararlı linklerinizi reddedebilirsiniz.

(Eğer SEO’ya yeni başlıyorsanız Yeni Başlayanlar İçin Link İnşası yazımızı okuyabilirsiniz.)

  • Google Sandbox/Filtre Cezasından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Sitenizin aldığı linkleri analiz ederek mevcut sıralamalarınıza etki eden Penguen güncellemesi sonucunda ceza aldıysanız uygulamanız gereken adımları;

Zararlı linklerinizi bulmak için geçen haftalarda Link Research Tools İncelemesi yazımızda yer alan ve sitenizin aldığı zararlı linkleri listeleyen Link Detox’u inceleyebilir ve kullanabilirsiniz. Ücretsiz deneme sürümünü kullanacaksanız, Link Research Tool(LRT) Link Detox aracı ile zararlı linklerinizin bir kısmını görebilirsiniz(Ücretsiz deneme hesabı için buraya tıklayın.)

 

Eğer ücretsiz sürüm üzerinden yola çıkarsak elde ettiğiniz zararlı linkleri inceleyebilirsiniz. Tüm “backlinkleriniz” diye tabir ettiğimiz, linklerinizi ücretsiz olarak görebileceğiniz OpenLinkProfiler.org adresi üzerinden Link Detox’da gördüğünüz zararlı anahtar kelimeleri filtreleyerek bir eleme gerçekleştirebilirsiniz. Burada linklerinizi analiz ederken dikkat etmenizi salık veriyoruz.

 

Elde ettiğimiz linkleri ilk önce bir txt dosyasında bir araya getirelim;

2

Google Link Reddetme Aracı’nda sadece tek bir URL veya bir alan adından gelen tüm linkleri reddetme şansımız bulunuyor. Linkleri alt alta yazmamız yeterli.

 

Şunu belirtmekte fayda var; Google Link Reddetme Aracı’nı kullanabilmeniz için ilk önce Google Webmaster Araçları’na sitenizi eklemiş olmanız gerekiyor, panel ekranında linklerini reddetmek istediğiniz siteyi seçebilirsiniz. Sitenizi eklediyseniz, Webmaster araçlarına bağlı olduğunuz e-postanızla giriş yaparak txt’de bir araya getirdiğimiz linkleri yükleyebiliriz.

3

İşlemimiz tamamlandı!

NOT: Google’ın reddedilen linkleri işleme alması bundan bir yıl öncesine kadar 2-3 ayı bulabilirken, mevcut tecrübelerimizden de yola çıkarak artık bir hafta içerisinde işleme aldığını söyleyebiliriz.

 

Peki sitenizin aldığı zararlı linkleri bulduktan sonra hangi adımları izlemeniz gerekiyor? İşte bu nokta çok kritik.

Her ne kadar zararlı da olsa sitenizin aldığı linkleri reddederek mevcut link sayınızı azaltmış oluyorsunuz. Farklı sitelerin sizden bahsetmesi bilindiği gibi bir popülerlik sağlamaktadır. Dolayısı ile link reddetme işleminin ardından yeni ve sağlıklı bir link inşası planlaması yapmanız gerekiyor.

 

Değerli vaktiniz için teşekkür ederim, sürç-i lisan ettiysem affola…

İlerleyen haftalarda Google Sandbox/Filtre Cezasının ardından nelerin yapılması gerektiği ile ilgili bir yazı paylaşacağız.

Sorularınız, yorumlarınız ve eleştirilerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Görüşmek üzere.

[hs_action id=”2688″]

No Comments

Yorum Yap