O Bir Panda, Hayır O Bir Penguen! Hayır Hayır O Kalite Güncellemesi!

Google’ın resmi olarak bir güncelleme duyurusu yapmamasına rağmen geçtiğimiz haftalarda webmaster’lar ve SEO uzmanları sessiz sedasız bir güncelleme uyarısında bulundular. Google’ın ilk etapta sessiz kalmasına ve güncelleme yapılmadığı bilgisini duyurmasına rağmen, Search Engine Land’in kurduğu iletişim sonrasında “İçerik Kalitesi” ile ilgili bir güncelleme yapıldığı iletildi.

Geçtiğimiz haftanın ortalarında “How-To; Nasıl Yapılır?” ile ilgili aramaları etkileyen güncellemenin duyurulması ile birlikte başlayan süreç, bugün Search Engine Land’in paylaştığı yazı ile resmileşmiş oldu; “Kalite Güncellemesi yayınlandı.”

Uzun süredir konuşulan ve “Phantom Güncellemesi” olarak adlandırılan ve Nisan’da başlayan süreçte, resmi bir duyuru olmamasına karşın içerik üzerine bir güncelleme yapıldığı konuşuluyordu(Zaman zaman yeni bir Panda Güncellemesinin yayınlanıp yayınlanmadığı da tartışılıyordu.). Geçtiğimiz haftalarda sessiz sedasız yayınlanan bu güncelleme ile birlikte yorumlar da paylaşılmaya başlandı.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan güncellemenin ardından en çok etkilenen siteler içerik tabanlı sitelerdi;

About.com
eHow.com
Answers.com
Wikihow.com
Hubpages.com

HubPages’te güncelleme ile ilgili verilerin paylaşıldığı yazıda sitenin organik trafiğinin ani olarak %22 düşüş gösterdiği belirtiliyor. Tıpkı Blogspot, Blogcu gibi ücretsiz blog oluşturabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz bir sistem olan HubPages’in bu güncelleme sonrasında yapacağı geliştirmeler de merak konusu. Site içerisinde yer alan ve kullanıcılar tarafından oylanarak belirlenen “Kaliteli” ve “Zayıf” içerikler düzeyinde değil, sitenin SEO Görünürlüğünde komple bir düşüş yaşandığı paylaşılan bilgiler arasında.

Bu güncellemenin ardından ülkemizde etkilenme ihtimali olan siteler (bekleyip, detaylı analizlerimizi yapacağız, sadece öngörü);

Nedirnedemek.com
izlesene.com
Uzmantv.com
Instela.com
Eksisozluk.com

 

nedirnedemek uzmantv eksisozluk instela izlesene

 

 

Bu güncellemenin anlamı; Google, site bazında bir sıralama faktörü olarak alt alan adlarını da içeren “içerik-kalite metriğini” ele alıyor.  Daha önce tanık olduğumuz güncellemelerde(Doorway gibi) site içerisindeki sayfaların trafiğinde yaşanan iniş çıkışlar yerine sitenin tamamı ile etkileneceği aşikar bir durum.

 

İlerleyen günlerde Searchmetrics Visibility Top List başta olmak üzere çeşitli veriler görebiliriz. Takip etmekte fayda vardır.

[hs_action id=”2688″]

No Comments

Yorum Yap