Link Building Kampanyaları

SEO çalışmalarında bel kemiğini oluşturan Link Building (link inşası) konusunda yazılarımı sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Önceki 3 yazımda nelerden bahsettim, kısaca hatırlatmak gerekirse, ilk yazımda Link Building’in tanımı ile başlayıp  içerik neden önemli sorusunu yanıtladım. Aslında bu, SEO için içerik çalışmalarının  da ne kadar önemli olduğunu ispatlayan bir yazıydı. Yine bu yazımızda Link Building çalışmalarına kendi web sitenizi içerik olarak analiz ederek başlamanız gerektiğine de değinmiştim.  Ardından gelen ikinci yazım ile Link Building çalışmalarına derinlemesine göz attık ve site için SEO çalışmaları ile Link Building için neler yapılmalı konusunda bilgi verdim ve Link Juice kavramını açıkladım. Bundan sonraki yazımda ise Link Building’de ihtiyacımız olacak kavramları özellikle link çeşitlerini anlattım. Özellikle link çeşitleri SEO çalışmalarımızın analizi ve gelişen stratejiler kurarken ihtiyacımız olacak bir bilgi. SEO’ya özellikle Link Building aşamasına yeni başlayanlar için yaptığımız bu uzunca özetten sonra bugün sizlerle Link Building kampanyasını nasıl kurgulayıp planlı bir çalışmayı nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

(bkz: SEO ne demek?)

link-building-dersleri

Link Building Kampanyası

SEO çalışmalarında yaptığımız her çalışmayı projelendirmek önemlidir. Link Building kampanyası proje yaklaşımı  gideceğiniz yol ile hedeflediğiniz sonuçları net olarak planlamak, bu planı uygulamak ve çıkan sonuçları değerlendirmektir. Link Building Kampanyasını 3 adımda yürüteceğiz.

  1. Link Building Kampanyasını Planlamak

Planlama kısmında yapılacak ilk işlem web sitenizin hangi sayfası için bu kampanyayı yaptığınızın belirlenmesi sonrasında hangi anahtar kelimeleri hedeflediğinizin tespiti ve kullanacağınız link sağlayacağınız (yani havuç olarak kullanacağınız) içerikler. Bu bir infografik veya e-book olabileceği gibi belirlediğiniz sayfadan özet bir metin içerik bile olabilir. Planlama kısmında en önemli kısım hedeflerinizi net olarak tespit etmektir. Burada 5 tane link edineceğim şeklinde bir hedef uygun değildir. Uygun hedef sitenizin belli değerlerine göre tespit edilmeli (Majestic trust flow ve citation flow değerleri kullanılabilir).  Majestic’ten kendi değerlerinizi kontrol edebilirsiniz. Örnek sizin web sitenizin Trust Flow değeri 29 Citation Flow değeri 34. Hedefleyeceğiniz linklerin geldiği sayfaların değerlerinin bunların üzerinde olması sizler için faydalıdır. Buna ek olarak arama motoru sonuç sayfasında hedeflediğiniz pozisyonun sırasına göre edinmeniz gereken link sayısını kabaca hesaplayabilirsiniz. Burada benim kullandığım gizli olmayan ama pek fark edilmeyen yöntem şu şekilde:

  • –Hedeflediğim anahtar kelimede, hedeflediğim sayfa sırasının Google’da bulunan sonuçlarını analiz etmek. Örnek spor kelimesinde 4. sayfaya girmek istiyorum, spor kelimesini arayıp 4. sayfada çıkan tüm rakipleri Majestic üzerinde analiz ediyorum. En düşük ve en yüksek değere sahip iki değeri çıkartıp ortalamasına bakıyorum. Verdiğim örnekten gitmem gerekirse (zor bir kelime yazıldı, örnek olduğunu unutmayalım 🙂 )

link-building-strateji

Bu tablo sonucunda hedeflerim ortaya çıkmış oluyor. Hedefim spor kelimesinde 4. sayfa ise bu sistem ile yaptığım çıkarım gereği edineceğim farklı domainden link sayısını 20 olarak belirliyorum. Link edinmek istediğim sayfaların Trust Flow ve Citation Flow değerlerini 40 olarak belirliyorum. Hedeflerimi belirledim, sayfamı analiz ettim, ihtiyaçlarımı analiz ettim (nasıl linke ihtiyacım var, hangi anahtar kelimelerden gelmeli), havuç olarak kullanılacak içeriklerimi ortaya koydum. Planlamada gereksinim duyduğum 2 adım var: Kampanyam ne kadar sürecek ve bütçem ne olacak. Bu iki aşamayı belirledikten sonra ikinci aşama olan uygulama kısmına geçebiliriz.

hedef1

         2. Link Building Kampanyasını Uygulamak ve Süreci Yönetmek

Planlama sürecinde hazırladığımız kampanya detaylarını uygulamaya koymaya başlıyoruz ve operasyonu adım adım yönetiyoruz.

  • –İlk adım paylaşılabilir ve linklenebilir içeriğinizi insanlara hızlıca ulaştırmak. Bu kısımda sosyal medyanın tüm kaynaklarını kullanarak (sosyal medya hesaplarınızın açık aktif olarak yönetildiğini ve hedefli bir takipçi kitleniz olduğunu var sayıyoruz, bu kısımda eksiğimiz varsa sizleri Netvent’in sosyal medya yazılarını tavsiye ederim), paylaşımlarımızı yapıyoruz.

 

  • –İçerik paylaşım siteleri ve sözlüklerde yerimizi alıyoruz. Türkiye için örnekler Onedio, Ekşi ve Uludağ Sözlüktür. Yabancı kaynak olarak Medium ve Reddit kullanılabilir.

 

  • E-mail marketing ile daha önce oluşturduğunuz takipçi listelerine e-mail ile ulaşarak içeriklerimizi ve link kampanyamızı duyuruyoruz. Örneğin sizler için SEO’nun kurumsal şirketlere faydası konulu bir infografik hazırladık. Dilediğiniz gibi infografiğimiz kullanabilir, paylaşım ve yazılarınızda yayınlayabilirsiniz tadında e-mailler geri dönüş vaad eder.

 

  • –Hedef kitlemize uygun blog yazarlarına ulaşıp içeriklerimizi ve sayfamızı paylaşıyoruz. Kaliteli içerik her zaman bahsedilmeye değerdir ve sizlere ün kazandıracaktır. Blogger’ları bulmak için kullandığım yöntem hedef kitlemin ilgilendiği anahtar kelimeler ile arama yapıp ilk 100’de bulunan yayıncılara ulaşmak oluyor.

 

  • –Hedef kitlenize uygun forumlarda paylaşımlarınızı yapmak.

 

  • –Rakiplerimizin backlink sağladığı yerler ile içeriğimizi paylaşmak. Rakiplerimizin backlink sağladığı yerleri yine Majestic.com’un araçları ile tespit edebilirsiniz.

 

  • –Metinsel içeriğiniz haber değeri taşıyorsa basın bülteni hazırlayıp çeşitli ajanslar ile paylaşabilirsiniz.

 

  • –Hedeflediğiniz kitleye uygun web sayfalarını, bloggerları araştırmış hatta bilgilendirme amacıyla iletişime geçmiştik. Şimdi daha detaylı analiz edip uygun Trust Flow ve Citation Flow değerlerine sahip web sitelerini belirliyoruz. Daha sonra bu sitelerde nasıl yer alabileceğiniz konusunda kafa yoruyoruz, bazıları sizin konuk yazar olup yazı yayınlamanıza izin verebilir, bazıları kullanabilecekleri farklı fırsatlar sunmanızı isterler ( Örneğin çocuk eğitimi için kurulmuş bir sitenin üyelerine ücretsiz eskrim dersleri sunmuştum, site sahibi bu sayede seve seve Çankaya Eskrim’den bahseden içerikleri kendi hazırlayıp paylaşmıştı) , bazıları içerik sponsoru aramaktadırlar (bütçe kaynaklarınız çerçevesinde bu sponsorluk fırsatlarını değerlendirebilirsiniz) ve bazılarınız için paylaşılabilir kaliteli içeriğiniz yeterlidir. Bu kısım gerçekten zor ve yorucudur, buraya çok emek sarfetmeniz gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

 

     3. Link Building Kampanyasını Sonuçlandırmak ve Sonuçları Değerlendirmek

Link Building kampanyamızın operasyonunu belirlediğimiz süre sonunda bitiriyoruz fakat kampanya henüz sonuçlanmadı. Şimdi sonuçları değerlendirme ve hedeflerimiz ile kıyaslama zamanı. Kampanya sonucunda elde ettiğiniz linkleri uygun şekilde kategorize edin. Hangi içeriğiniz kullanılarak link verilmiş, link aldığınız sayfanın Trust ve Citation Flow değerleri neler, hangi kanaldan ulaşarak bu linki sağlamışsınız? Bu tarz veriler sonraki kampanyalarınızda daha çok odaklanmanız gereken kanallara yönlenmeniz konusunda sizlere faydalı olacaktır. Linkler konusunda koymuş olduğunuz hedefleri böylece kontrol edip sonuçları kategorize ettiniz. Peki asıl amacımız olan arama motoru sonuç sayfalarında durumumuz ne, yani büyük resimde neredeyiz?  Arama motoru sonuç sayfalarındaki kampanya öncesi ve kampanya sonrası sıralamalarıza göz atıyor(bunlar kampanya sonuçlanır sonuçlanmaz hemen güncellenmeyebilir, biraz zamana ihtiyacınız olabliir) ve hedeflerimiz ile kıyaslıyoruz. Çıkan sonuca göre stratejilerimizi iyileştirip bir sonraki kampanyalarımızı güncellenmiş arama motoru optimizasyonu ve Link Building stratejileri ile kurguluyoruz.

SEOnetvent_blog_CTA-01

Sonuç olarak sizlere Link Building Kampanyalarının nasıl planlanacağı, operasyonun nasıl yürütüleceği ve nasıl sonuçlandıracağı konusunda bilgilendirmeler yaptım. Unutmayın SEO çalışmalarınızda Link Building zorlu bir yere sahiptir ve temel SEO eksikliklerinizi gidermeden bu adıma geçilmesi başarılı sonuçlar almanızı engeller. Örneğin siteniz kullanıcı deneyimi açısından zayıfsa insanlar sizi referans olarak göstermeye çekinirler çünkü kendi sitelerinden sizlere gönderdikleri ziyaretçi sizin sitenizden memnun olmazsa web siteleri de negatif puan alacaktır. Temel SEO ve teknik eksikliklerinizi giderdikten sonra yapılacak Link Building Kampanyaları ile inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Link Building konusunda örnek uygulamalı bir çalışmayı ve sonuçlarını ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşacağım. Bu arada her türlü sorunuza açığım, lütfen sormaktan çekinmeyin ve yazımı beğendiyseniz paylaş butonlarımız hemen aşağıda 🙂

No Comments

Yorum Yap