Özgün İçerik Nedir? İçeriği Özgün Yapan Detaylar ve İpuçları

 

Özgün-içerik

Kaliteli içerik, özgün içerik, paylaşılabilir içerik gibi birçok içerik pazarlaması terimi dillerden düşmüyor. İçeriğin özgün, kaliteli, paylaşılabilir olması gerektiği konusunda da hepimiz hemfikiriz. Ancak nedir bu özgün içerik? Nasıl üretilir ve nelere dikkat edilir? Hedef kitlenizin seve seve paylaşacağı, okuyacağı, izleyeceği içeriklerin konusunu, türünü, dikkat edeceğiniz noktalarını nasıl bulacaksınız?

Kullanıcı Deneyimi

İçeriklerinizin özgün olması ile kullanıcı deneyimlerinin yüksek olması arasında nasıl bir bağlantı olabilir? İçerikleriniz ne kadar özgün olursa olsun, eğer Anne Frank değilseniz, üretildikten sonra nadasa bırakılarak sitenizin kuytu bir köşesinde değerlenemez. Paylaşımlarla olabilecek en geniş kitleye ulaştırmanız, çok önemli bir gerçeği göz önünde bulundurmanızı da beraberinde getirir. Ürettiğiniz içeriklerin mobil uyumlu, tasarım açısından kolay tüketilen, aksiyon çağrısı içeren içerikler olması kullanıcı deneyimi açısından ve özgün içeriğinizin değerini bulması açısından çok önemlidir.

İpucu: 1- Mobil uyumluluk artık önem derecesine binaen herkesin en azından kulak aşinalığının olduğu bir terim. Mobilde sayfaların yüklenme hızında, navigasyonun mobil tasarıma aktarılmasında, açılış sayfalarınızda bulunan formların görüntülenmesinde çıkan sorunlar kullanıcının istediğiniz dönüşümü yapmadan web sitenizden çıkmanıza sebep oluyor. Bu ve benzeri önemli problemlerin tespiti ve çözümü ile ilgili ekibimizden Şeyhmus Ölker’in yazmış olduğu makaleye göz atmanızı tavsiye ederim.

2- İçeriklerinizin mükemmel olması, hedef kitlenizin her türlü zorluğa rağmen onları okuyacağı ve paylaşacağı anlamına gelmiyor. Kullandığınız görsellerin anlamlı ve içerik ile ilgili, içeriklerin yayınlandığı platformda kullanılan fontların okunabilir olması, font rengi ve arka plan renklerinin birbirine zıt ve gözü yormayan renklerden seçilmesi oluşturduğunuz özgün içeriklerin tüketimini/yayılmasını kolaylaştıracaktır.

3- Sizin kaynaklarınızdan daha fazla nasıl faydalanabilirler? Web sitenize/bloğunuza tekrar gelmek için hedef kitlenize sebep verin. Üretmiş olduğunuz özgün bir içeriğe benzer, onu okuyan kitleye daha detaylı ve faydalı içeriklerin de olduğunu bir aksiyon çağrısı(CTA) kullanarak ziyaretçilerinize gösterin.

CalltoAction

“Bulunmaz Hint Kumaşı” Bilgiler

“Aradığım bilgiyi en doğru ve anlaşılır bir şekilde burada buldum” dedirtmek marka sadakati açısından önemlidir. Bunu sağlamak için ise herkes gibi olmaktan uzak durmanız gerekir. Peki sektörünüze ait hedef kitlenizin aradığı ve kolay bulamadığı bilgilere nasıl ulaşacaksınız?

İpucu: 1- Sattığınız ürünün/hizmetin karşıladığı ihtiyaçları yazılı olarak sıralayın. Sadece yüzeysel ihtiyaçlara değil, rakiplerinizin göremediği detaylara odaklanmaya çalışın. Bunu yaparken hedef kitlenizle, satışı birebir gerçekleştiren personel ile konuşmanız bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

2- Aranma hacimleri ve dolayısıyla rekabetleri çok yüksek olan anahtar kelimelerde bulunmaz hint kumaşı türü özgün içerikler çıkarmak tabii ki zor. Ancak bunun için size fikir vermesi açısından kullanabileceğiniz online araçlar da mevcut. Buzzsumo, sosyal medya paylaşım rakamlarına göre istediğiniz anahtar kelimeler geçen içerikleri sıralayan bir araç. Bu aracı kullanarak hem en çok paylaşım alan yazılara ulaşabilir, hem hedef kitlenizin anahtar kelimelerinizin geçtiği hangi içeriklere yöneldiğini gözlemleyebilir, hem de – ki burası en önemli kısım – bulduğunuz çok paylaşılan içerikleri inceleyerek o içerikleri özgün bilgilerle zenginleştirip geliştirerek kendinize yazı konuları çıkarabilirsiniz.

Buzzsumo

3- Güncel bilgiler hemen hemen her sektör için “bilgi” malzemesi çıkarmayı çok kolaylaştırır. Bugün bu bilgilere ulaşmanın en kolay yolu da sosyal medyadır. Sosyal medyayı sadece bir firma profili oluşturup yönetmek için kullanmayın. Bireysel hesaplarınızdan ya da marka hesaplarından sektörünüz ile ilgili Twitter listelerini ve Facebook gruplarını takip edin/oluşturun. Bu şekilde içerik haline getirebileceğiniz bilgilere ulaşabilir, özgün içerikler yaratabilirsiniz.

İçerik Sunumu/İçerik Türü

Yazacağınız özgün içeriğin konularını buldunuz ve planlama aşamasına geçtiniz. “Özgün” olabilmek için bu şamada sorgulamanız gereken ilk şey içeriği ne şekilde hedef kitlenize sunacağınızdır. Daha önceki yazılarımızda da sık sık üzerinde durduğumuz gibi, içerik düz metin demek değildir: Sunmak istediğiniz bilgileri bir görsel, video, infografik, sunum, test, anket, kullanıcı katkısı gibi birçok farklı formatta sunabilirsiniz. Burada içeriğin türüne karar vermek için yapabilecekleriniz de şu şekilde:

İpucu: 1- Görsel ve video içeriklerin en hızlı tüketilen ve çok paylaşım alan içerik türleri olduğu artık sır değil. Bu nedenle planlamanızı yaparken, düz metin içerikler üretmeyi tercih etmiş olsanız bile, mutlaka “faydalı” görsellerle, eğer mümkünse videolar ile destekleyin. Planınızda; stok olsa bile içerikle alakalı olan ve mutlaka üzerinde size dair bir ibare bulunan, renk seçimleri algı yönetimini doğru yapacak şekilde seçilmiş, çözünürlüğü yüksek ve yanlış yorumlamaya mahal vermeyen görselleri baştan hazırlamak olsun.

2- Sunacağınız içeriğin uzunluğu, anlatım dilinin hedef kitleye göre zorluk derecesi (burada olabilecek en yalın şekilde anlatmak hedeflenmelidir.) ve verilmek istenen bilgiye ilgiyi çekmek için en çok kullanılması gereken içerik öğelerinin yoğunluğu (görsel, grafik, araştırma verileri) hangi içeriği seçeceğinizi belirlemede yardımcı olacaktır. X’in 9 Yolu, Y için Gereken 23 Kaynak gibi içeriklerde infografik, sunum veya ebook gibi görsel ağırlıklı ve hedef kitleyi sıkmayan bir sunum daha iyi sonuç getirecektir.

Infografik

3- Vereceğiniz her kararda hedef kitlenizin seçimleri öncelikli başvuru kaynağınız olmalıdır. Direkt soramayacağınız için sosyal medya hesaplarınızda, bloglarınızda farklı içerik türlerini benzer içerik konuları için deneyim geri dönüş oranlarını ölçümlemek sizin için en uygun tür ya da türleri belirlemede yardımcı olacaktır.

Bonus: Takip Edeni Takip Ederim!

Etmeyin! Özgün içerikler yaratmanın kolay olmadığı bir gerçek. Burada rekabet faktörü ile birlikte rakiplerinin kullandığı kaynakları ve çözümleri analiz etmek akıllıca bir hareket. Ancak elde ettiğiniz verileri birebir marka imajınıza oturtup kullanmak hem efor hem zaman kaybı.

İpucu: 1- Rakibinizin içerik stratejisi onun için faydalı olmuş olabilir. Ancak sunduğunuz hizmetler aynı olsa da fark yaratmanız gereken konu kattığınız değerdedir. Bu rakip e-kitap yayınlıyorsa siz yayınlamayın demek değil. Bu, rakip ürününün faydasını e-kitap ile anlatmayı tercih ediyorsa ve bu analizlerinize göre etkili bir yöntemse, siz hazırlayacağınız e-kitapta ürünü değil hedef kitlenin problemini ele alın demek. Yani rakipleriniz gibi değil, hedef kitleniz gibi düşünmeyi öğrenin.

2- Tavuk dürüm olayında olduğu gibi herhangi bir konu fenomen olduğunda ona sarılmak sadece en başında proaktif bir yaklaşımla nabzı koklayıp hızlı davrandığınızda fayda sağlayacaktır. Taklit önemsenmemeye sebep olur. Bu yüzden yukarıda da belirttiğim gibi günceli takip edin ve aksiyon alma konusunda hızlı olmaya çalışın.

 

1 Comment
    • Semire
    • 18 Nisan 2020
    Yanıtla

    Çok yararlı bir bilgiydi,teşekkür ederim.

Yorum Yap