SEO Yazılımlarının Devri Bitti Mi?

SEO-yazılımlarının-devri-bitti-mi- (1)

Herkese merhabalar! Geçmişten günümüze hem Türkiye’de hem de dünyada SEO’ya ilişkin bilgiler paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün üzerinde duracağımız konu ise; SEO Yazılımları.

Bu yazıyı okuduğunuzda;

 • -5 yıl öncesine kadar SEO’nun daha az karmaşık olduğunu
 • -Yeni güncellemeler ile birlikte arama motorlarının daha akıllı bir yapıya geçtiğini ve SEO’nun daha analitik çalışma gerektirdiğini
 • -Geçmiş yıllardaki en popüler SEO yazılımlarının neler olduğunu
 • -Arama motorlarının akıllı arama teknolojileri ile birlikte pazarlama otomasyon araçlarının neden SEO yazılımlarının önüne geçtiğini öğrenebilirsiniz.

 

Google’ın son iki yıl içerisinde yayınladığı güncellemeler ile birlikte, SEO’ya ilişkin pek çok kavram, görüş ve planlama takvimleri değişmeye başladı. Arama motorlarının her geçen gün kullanıcıya daha fazla yaklaşması ve daha akıllı bir hale gelmesi ile daha dikkatli ve özenli bir şekilde SEO operasyonu yürüten siteler avantajlı konuma geçtiler.

5 yıl öncesine kadar arama motorlarının sayısı zaten az olan internet sitelerinde SEO ile ilgili istediği metrikler sabit iken, günümüzde milyarca sayıdaki siteyi en iyi şekilde sıralama işlemi, pek çok etkeni de SEO’ya direk olarak dahil etti. Bu gelişme öncesinde dünyada sıkça kullanılan SEO yazılımları nelerdi peki? Türkiye’den kullanışlı ve popüler bir araç çıktı mı diye sorarsanız NEOBRO’yu inceleyebilirsiniz. Gelin en popüler 3 aracı inceleyelim.

 

 

Xrumer – Temel Nokta: Link İnşası ve İçerik

xrumer-nedir

SEO yazılımları konusunda dünyada en çok tanınan araçlardan bir tanesi olan Xrumer, link inşası konusunda en çok kullanılan yazılımlardandır ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Milyonlarca link almanıza olanak sağlayan Xrumer, Türkiye’deki birçok kişinin sadece profil backlink ( forum imza ) aracı olarak bildiği ancak özel araçları ile birlikte “Backlink” diye tabir ettiğimiz link çeşitlerinin neredeyse tamamını barındırmaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda Growth Hacking için sıkça kullanılıyordu. İyi bir SEO için çok iyi bir SEO aynı zamanda çok iyi bir anti SEO yazılımıdır.

 

Senuke – Temel Nokta: Link İnşası ve İçerik

senuke nedir

XRumer’ın ardından SEO dünyasında devrim yaratan Senuke, bütünleşik araçları ile XRumer gibi, listeler oluşturarak ve içerikleri yeniden düzenleyerek link almanızı sağlıyordu. Yıllar geçtikçe sabit listeler kullanılmaya devam ediyor.

 

ScrapeBox – Temel Nokta: Link İnşası ve İçerik

scrapebox nedir

XRumer ve Senuke benzeri bir araçtır. Geçmiş yıllarda adından bahsettiren ve yüzbinlerce kullanıcıya ve SEO danışmanına erişen bir yazılım olmuştur.

 

İnternetteki bilgi akışının hızlanması ile birlikte “Inbound Link” dediğimiz, doğal link alma süreci de hızlandı. Yani kullanıcı odaklı bir yapıya geçildi. Yukarıda anlattığımız araçlar ile birlikte link inşası süreci, site sahibinin kurduğu listeler dahilinde gerçekleşiyordu. Arama motorlarının yayınladığı güncellemeler ile birlikte bu araçları düzensiz bir şekilde kullanan site sahipleri büyük cezalara maruz kaldılar. Peki yazılım araçları konusundaki gelişim ne yönde oldu? Gelin biraz da onları inceleyelim.

 

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SEO YAZILIMLARININ GELİŞİMİ

Bir sunucuda özel bir ip ile çalışması gereken ve ağır bir program olan XRumer, sadece masaüstünde çalışabilen ve ram tüketimi konusunda rekortmen Senuke,  bütün fonksiyonları ile birlikte kullanmak istediğinizde bilgisayarınızı hantal bir hale getiren Scrapebox gibi SEO yazılımları, ardı ardına gelen güncellemeler sonrasında kendilerini hızlı bir şekilde yenilemek zorunda kaldılar. Bu yenilemeler dahilinde tamamen profesyonellere hitap eden bir yapıya geçtiler. Yeni araçlar geliştirerek SEO dünyasında varlıklarını sürdürdüler. Sürdürmeye de devam ediyorlar.

Ancak yakın tarihte, bulut tabanlı yazılımların popülerliğinin artması ve yazılımlara her yerden kolay ulaşım cazip bir seçenek haline geldi. Aynı zamanda kullanıcı odaklı bir yapı benimseyen arama motorlarına yönelik, kullanıcı merkezli ve SaaS(Software as a Service) tabanlı araçlar geliştiren, Hubspot, Moz, Majestic gibi şirketler, bir komünite kurmaya başlayınca işlerin seyri de bu yönde değişti. Bilgi birikimini sürekli olarak arttıran bir kullanıcı kitlesi doğmuştu. Potansiyel müşterilerine/ziyaretçilerine ulaşmak isteyen site sahipleri, pek çok işlemi link inşası sürecinden önce ölçümlemeye ihtiyaç duydu ve bu yeni yazılımların SaaS olması büyük bir avantaj doğurmuştu.

Dolayısı ile;

 • -Site sahibi, internet sitesi ve kullanıcılar arasındaki ilişkiyi ölçümleyebilen
 • -Sadece link inşası sürecini ön plana almayan, bütün süreci baştan sonra yönetebileceğiniz
 • -Her yerden sadece kullanıcı adı ve şifre ile ulaşabileceğiniz
 • -Komünitesi olan yazılımlar ön plana çıktı.

 

Kullanıcılar tarafından benimsenen bu yeni model ile birlikte, yeni bir kavramla karşılaştık; “Pazarlama Otomasyonu”. 2006 yılında kurulan ve Inbound Metodolojisini ortaya koyan Hubspot, oluşturduğu komünite ile büyüyen ve kullanıcı odaklı yazılımlar üreten Moz, sundukları internet tabanlı sistemleri ile hızlı bir şekilde büyüdüler.

Inbound

 

2015 yılına geldiğimizde; SEO, İçerik, Potansiyel Kullanıcı Yönetimi, Sosyal Medya alanları başta olmak üzere bununla birlikte komünitesinde etkileşimi sürekli olan, analitik veriler sunabilen yazılımlar, kurumsal şirketler ve ajanslar tarafından kullanım kolaylığı ve süreç yönetimi açısından daha sık tercih ediliyorlar. Dolayısı ile yazımızın başlığında yönelttiğimiz sorunun cevabını;

 • -Kendini yenileyen,
 • -Marka bilinirliği olan,
 • -Analitik veriler sunabilen,
 • -Kullanım ve erişim kolaylığı sağlayabilen,
 • -İçerik yönetimi sağlayabilen,
 • -Potansiyel kullanıcı/müşterilerin alışkanlıklarını sunabilen SEO Yazılımları popüler hale gelmiştir.” şeklinde vermek mümkün.

 

Geçmişten günümüze SEO yazılımları ve gelişimleri ile ilgili bilgiler verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduktan sonra geri bildirimlerinizi iletmeniz bizler için çok önemli. Bizlere sitemizin iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

[hs_action id=”2688″]

No Comments

Yorum Yap