Sosyal Medyaya Yatırım Yapmak Neden Önemli?

Sosyal medya ile ilgili daha önce yayınlamış olduğumuz birçok yazı konusu içerisinde sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu ve sosyal medya kullanımında yapılmaması gereken hatalardan bahsetmiştik. Aynı zamanda sosyal medya kullanımının neden gerekli olduğu konusu üzerinde de gerekli olduğunu düşündüğümüz birçok bilgiyi paylaştık. Bu yazımızda ise yine söz konusu olan sosyal medya platformlarına ve bu pazarlama çözümüne neden yatırım yapmamız gerektiği üzerine önemli olan noktaları paylaşacağız.

Sosyal medya marka imajını geliştirir. Sahip olduğunuz marka imajı işiniz için oldukça önemlidir. Son birkaç yıl içerisinde, müşterilerinizin markanızı tanıdığı birkaç saniyelik zaman diliminde yaptığınız iş hakkında fikir sahibi olur. Profesyonel bir görüntüye sahip sosyal medya sayfası, logo, websitesi başlığı, aktif olan konumunuz ve yapılan paylaşımlar müşterilerinize işiniz hakkında ne kadar ciddi olduğunuzu söyler. Sosyal medya endüstriyel bir otorite kurmanıza yardımcı olur. Sosyal medya sadece dikkat çekici içeriklerin yayınlandığı bir platform değildir. Aynı zamanda sosyal medya benzersiz bir bakış açısı sunar, tekliflerinize ilgi duyan insanlar ile bağlantıya geçmenizi sağlar, müşterilerinizin problemlerini çözmeye yardımcı olacak ilginç bilgiler sunar, sağladığınız ürünün ve servisin nasıl kullanılacağını gösterir. Sosyal medya müşterilerinize ulaşmak için uygun maliyetli bir araçtır. Sosyal medya hesaplarını kullanarak hedef kitlenize nerede olursa olsun basit bir şekilde ulaşabilirsiniz. İster fotoğraf ya da mesaj paylaşarak, ister sosyal medyada farklı ortamlarda yer alarak ya da video yükleyerek etkileşimleri arttırabilirsiniz.

Son güncellemenizi bir yıl kadar önce yaptınız: Aktif olmayan sosyal medya profilleri, yapılan iş ile alakalı güvensizlik duygusu yaratmaktadır. Sosyal medya, müşterilerinizi bulmak ve onlar ile iletişim kurmanın yanı sıra potansiyel müşterilerinizin varlığını da keşfetmeniz için iyi bir yöntemdir.

Müşterileriniz sosyal medya ile etkileşim halindedir: Sosyal medya her daim yanınızda olmaya devam etmektedir. Sosyal medya değerlenecek ve değişmeyecek olmasına rağmen, 100 yıldan sonra bile etrafınızda olmaya devam edecektir. Neden? Çünkü insanlar sosyal medyayı seviyor. Peki, Ürün satışınızı yönlendiren nedir? Müşteriler. Zamanlarının çoğunu nerede geçiriyorlar? Sosyal medyada. Sosyal medyada olmaya neden ihtiyacınız var? Çünkü potansiyel müşteri kitleniz sosyal medyada.

Müşterilerinizin bulunduğu yerde değilsiniz: Müşterileriniz aktif olarak sosyal medya ile etkileşim halindedir ancak yaptığı iş itibari ile sosyal medyada yer alması gereken bir marka olmasına rağmen bu ortam içerisinde yer almamaktadır. Müşterilerinizin markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için sosyal platformlarda olmak en iyi yol olarak nitelendirilmektedir.

Müşterileriniz rakiplerinizden hizmet almaktadır: Müşterileriniz sosyal medya platformu üzerinden rakipleriniz ile iletişim halindedir. Eğer müşterileriniz rakipleriniz ile iletişim kuruyorsa, müşterileriniz ile aranızdaki ilişkiyi oluşturmak için fırsat vermeniz gerekmektedir. Etkili bir şekilde kullanıldığı zaman sosyal medya işinizi güçlendirmek ve inşa etmek; aynı zamanda işinize başlamak için farklı bir alan olmaktadır. Bunun yanı sıra müşteri ilişkilerinizi oluşturmak, devam ettirmek ve marka sadakatini sürdürmek için ihtiyaç duyulan bir yöntem olmaktadır.

[hs_action id=”2687″]

Servis ve hizmet tekliflerinizi güncelleyin: Sosyal platformlar üzerinde güncel olmayan ürün listeleriniz sadece müşterilerinizi değil aynı zamanda potansiyel müşterilerinizi de hayal kırıklığına uğratmaktadır. Bu aynı zamanda markanızın negatif yönlerini yansıtmasına neden olur. Buna ek olarak, var olan sosyal medya listenizi güncellemek için zaman harcamazsanız, müşterileriniz neden onlarla ilgilendiğinizi düşünsün? Bu durum en azından müşterilerinizin düşünce yapısı içerisinde ayrıntılardan kaynaklı olan durumlar müşterilerden kaynaklı dikkat eksikliğine dönüştürülebilir.

Popüler etiketlerin ne anlama geldiği bilinmeden kullanılmaktadır: Popüler ve trend olan etiketleri, katıldığınız ortamlarda kullanabilirsiniz ancak ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Araştırdığınız popüler etiketlerin ne anlama geldiğini bulup, yapılan paylaşımlara ait olmasını sağlamanız gerekmektedir. Saniyeler içerisinde bu etiketlere tıklanıldığı zaman, konu ne olursa olsun bu konu ile ilgili olarak nasıl başa çıkıldığı ile ilgili yorum yapılabilir.

Hatalar, zarar veren paylaşımlar ya da olumsuz cevaplarla başa çıkacağınız konusunda bir planınız olmamaktadır: Sosyal medya oldukça hızlıdır. Paylaştığınız bir içerik tüketilmek üzere hızlı bir şekilde herkese ulaşır ve müşterilerinizin kendilerini nasıl hissettiklerini bilmelerine izin verirsiniz. Olumsuz cevaplarla nasıl başa çıkılacağı konusunda bir plan yaparsınız, bu da markanızın sosyal stratejisini ve ününü etkin kılmaktadır.

Profil listeniz değişse de müşterileriniz değişmez: Sahip olduğunuz profillerde müşterilerinize 7 yıl boyunca destek olursanız ve numaraları 7 yıl boyunca değişmemişse, bu durum da sosyal medya üzerinde aktif olduğunuzun bir göstergesidir. Daha önce de anlattığımız gibi, ayrıntılara dikkat etmemek, potansiyel müşterileriniz karşısında kötü bir etki yaratılmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda kaybettiğiniz fırsatlar daha güzel imkânlar yaratılarak potansiyel müşterilerinizin size güvenmesine bir şekilde yardımcı olmaktadır.

Daha önceki iki parçanın ne anlama geldiği konusunda bir fikriniz bulunmamaktadır: Ofiste çalışan herhangi bir kişi popüler ya da trend olan sosyal medya terimlerine tanıdık değildir. Bu durum kesinlikle sosyal medya ile etkileşime geçmeniz gerektiğini ve sosyal medya kullanımını öğrenmeye başlamanız gerektiğini işaret etmektedir ya da sosyal medya kullanımını bilen birini mutlaka işe almanız gerektiğini göstermektedir.

Sosyal medyanın değersiz olduğu düşünülmektedir: Amacına yönelik olmazsa, sosyal medya büyük bir olasılıkla çok fazla yatırım geri dönüşü sağlamayacaktır. Ancak amaca yönelik olarak gerçekleştirildiğinde sosyal medya yaptığınız yatırımlarda büyük bir geri dönüşüm imkânı sağlayabilir ve sosyal medya platformu kontrolünün tamamına sahip olduğunuz markanız için sağlam bir sosyal medya profili bulunmaktadır.

Sosyal medya üzerinde aktif olmak; düzinelerce sosyal medya profili yaratmak anlamına gelmez ya da başka bir değişle işinizde başarısız olursunuz. 2 ya da 3 popüler sosyal medya ağı edinin, müşterilerinizin ilgisini çekecek düzenli paylaşımlar yaptığınız düzgün profiller oluşturun. Bunun yanı sıra güçlü bir sosyal medya platformu yaratın ki bu sosyal medya platformu trafik alsın ve yaptıklarınızın sonuçlarını gösterebileceğiniz ortamlar olsun.

Kaynak: https://www.mytechbits.com/10-signs-you-should-invest-in-social-media/9812159/

[hs_action id=”2687″]

No Comments

Yorum Yap