[Startup Köşesi: Mangools] SEO ve Anahtar Kelime Analizine Yeni Soluk

Herkese uzuuuuun bir aranın ardından merhaba! 2015’in Aralık ayında başlayan Dijital Çay Saati serimizi bu hafta itibariyle sonlandırmıyoruz ancak içeriğini zenginleştirerek daha farklı bir boyuta getiriyoruz. Zira daha önce yapmış olduğum röportajlarda, söyleşilerde girişimcilikten tutun da satış ve pazarlamaya kadar pek çok konu ile ilgili bilgiler edindik.

 

Bundan böyle özellikle SaaS projelere odaklanacağımız Startup Köşesi yazılarımızla karşınızda olacağım. Tabii zaman geçtikçe yine otoriter isimleri ağırlamaya devam edeceğiz. Ancak 4 farklı kıta, 6 farklı otoriter ismin ardından biraz da büyüme odaklı ilerlememiz gerektiğini düşünüyorum. Türkçe kaynak konusunda gelişmeye devam ediyoruz, daha fazla içerik üretmemiz gerekiyor. Globali takip etmemiz gerekiyor. Netvent Blog olarak yılın ikinci yarısında içerik açısından biraz yavaşlasak da yeniden toparlayacağız diyebilirim 🙂 Peki globalde durum nasıl? Başarıyı sağlayan etmenler nedir? Fikirlerimizi nasıl aksiyona dönüştürebiliriz? Nasıl proaktif olabiliriz? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını söyleşilerimizde yer vermeye çalışacağız.

 

Bu haftaki durağımız Slovakya. Muhteşem SEO ve dijital pazarlama araçları geliştiren, bu yıl içerisinde şirket yapısına geçerek markasını yeniden konumlandıran Mangools’u konuk edeceğiz. Mangools’u aslında KWFinder aracını bilenler yakından tanırlar. KWFinder ile sektöre giriş yapan Peter, daha sonra KWFinder ile birlikte Serpchecker aracını geliştirmeye devam etti. Bu iki SaaS aracını da şirketleştirerek Mangools çatısı altında birleştirdi.

Previously on Dijital Çay Saati 🙂 ;

 

Bu söyleşi için bizlere yardımcı olan Dijital Pazarlama süreçlerinden sorumlu Maros Kortis’e teşekkürler. 

 

Mangools’un hikayesi nedir? Bizlere biraz bahseder misiniz?

Mangools (önceki adıyla KWFinder, CEO’muz Peter Hrbacik tarafından kuruldu. Daima girişimci bir ruhu var diyebilirim. Bundan 2 yıl önce anahtar kelime araştırması ile ilgili bir fikirle geldi. Kendi geliştirdiği ve sattığı KWFinder vardı, tabi 2016’nın sonuna yaklaştığımız bir dönemde ise kişisel bir proje olmaktan çıktı.

 

 

Daha önce kişisel bir girişim olarak başlayan KWFinder’ın şuanda Mangools olarak ilerlediğini biliyoruz. Bir şirketleşme sürecinin olduğunu da biliyorum. Peki şuanda Mangools’ta kaç kişi çalışıyor?

Şu anda 6 kişiyiz. İşimizi büyütürken bir yandan da kişisel gelişimimize önem veriyoruz. Küçük bir ekibiz, herkesin sorumlulukları var ve her türlü durumda birbirimize bildiklerimizi, tecrübelerimizi aktararak sorunları çözmeye çalışıyoruz. Start-up’larda bu konu çok önemli. Aksi takdirde başarı gelmiyor. Üst düzey bir şirket yönetimi de beklemeyin tabii ki 🙂

 

 

KWFinder’ı ilk çıktığı günden bu yana takip ediyoruz ekip olarak. En sık kullandığımız araçlar arasında. Peki şu anda Mangools’u daha fazla kişiye ulaştırmak için pazarlama çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Yaptığımız işin doğası gereği tamamen dijital ilerliyoruz. Son dönemde bizimle bir şekilde iletişim kuran, etkileşime geçen kişilere yoğunlaşmış durumdayız. SaaS işinin doğası gereği her zaman ücretsiz ve ücretli kullanıcı vardır. Tüm pazarlama kanallarında bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 

 

Büyüme stratejiniz nasıl ilerliyor? En çok önem verdiğiniz konu nedir?

Kesinlikle ürün portföyümüzü geliştirmek, yani ürünlere odaklanmak. Şirketi ayakta tutmak için tek bir şeye odaklanamazsın, er ya da geç, seni mahveder. Bir sonraki adımımız yepyeni bir araç olacak. 2017 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor. Sadece portföy çeşitlendirmekle kalmayacak, en önemlisi de KWFinder ve SERPChecker ile entegrasyonu olan bir Mangools SEO araç paketi olacak.

(Netvent Blog okuyucularını unutmayan Peter’a tekrardan teşekkürlerimizi iletiyoruz 🙂 )

 

Şu anda yeni yıl nedeniyle %20 indirimli KWFinder paketlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz (Tıklayın)! (Kupon Kodu: xmas20off)

 

 

Sevgi, saygı ve barış.

 

 

No Comments

Yorum Yap