Twitter’da Etkileşimde Bulunmanız Gereken 4 Ana Grup

twitterda etkileşimde bulunmanız gereken 4 ana grup-01

Twitter. Çeyrek milyara yakın bir kitle ve bir eleme yapmanız gerekiyor. Sonuçta takip-takipçi oranınız ve profiliniz, portfolyonuzu güçlendirecek, sizi rağbet edilebilir bir karakter haline getirecektir. Dolayısıyla bu eleme süreci önemli.

Karşılıklı menfaat bu etkenlerden biri olmamalı, şayet çoğu zaman bu size yarardan çok zarar getirir.

1

Duygusallık ve yakın ilişkiler de tercih edilmez. Çünkü büyük amcadan gelen ‘Yeğenimm sleamlar,  babana söyle kluaklar ını çekeceğım onun’ gibi bir tweet ile yaratmaya çalıştığınız profil alt üst olabilir.

 

Fakat ‘bot hesap’ tarzında bir profil de çok reklam kokar.

Peki, ne yapmalı?

İşte bu yazımızda Twitter’da etkileşimde bulunmanız gereken grupları 4 ana başlık altında inceleyeceğiz.

Meslek Erbapları

Etkileşimde bulunmak isteyeceğiniz insanlar, kendi branşınızda ufkunuzu açacak potansiyele sahip olmalılar. Bu insanlar sizin branşınızın düşünce liderleridir. Spesifik bir konunun uzmanı, size diğer insanlardan ve liderlerden daha fazla yarar sağlayacaktır. Diğer konular ile etkileşimi kesin demek doğru olmaz; fakat kendi alanınızda ilerlemek istiyorsanız, kendi alanınız ve kendi alanınızla alakalı alanlarda ‘öncü’ sıfatına sahip olanlarla etkileşimde bulunmak her zaman daha faydalı olacaktır.

3

Bu konunun bir başka getirisi de nüfuzdur. Unutmayın; bu maddeyi sizden önce uygulayan pek çok kişi zaten var. Dolayısıyla bu liderler ile yapacağınız her eylem, size kaliteli dönüş ve networking olarak geri gelecektir.

Muhabirler

Son on yılda teknolojik gelişmelerden ötürü günlerimiz 24 saate sığmaz oldu. Hız çağındayız ve her şeyden an be an haberdarız. Özellikle son günlerde politik, sosyal ve hukuksal yaşananlar, insanların bu hıza daha fazla ihtiyaç duymasına sebep oluyor.

Önemli olan sadece haberdar olmak değil, oluşturmaya çalıştığınız Twitter portfolyosu için de bu gereklidir. Böylece kendi sıfatlarınıza ‘duyarlı birey’ i de eklemiş olacaksınız.

İşte bu ve bunun gibi pek çok sebepten dolayı ‘muhabir’ diye adlandırdığımız Twitter profilleri önem taşımakta. Tanınmış dergi ve gazeteleri takip etmek ve köşe yazarları ile etkileşimde bulunmak hem portfolyonuza hem de imajınıza yarar sağlayacaktır.

Fenomenler

Her şey için meşgul olabiliriz ama hiçbirimiz bir tebessüme zaman ayıramayacak kadar meşgul değiliz. Çünkü insanın doğasında vardır gülmek, eğlenmek ve hayatın tadını çıkarmak. Her şey bir yana, kötü günlerin dermanı, belki motivasyonculardan çok fenomenlerdir.

 

Saatlerce süren çalışmaların ardından Twitter’ı açtığınızda bayat bir espriye dahi katıla katıla gülmüşlüğümüz vardır. İşte çoğu insanın ihtiyacı, sizde de olduğu gibi gülmektir. Dolayısıyla komedyenlerin yani fenomenlerin etrafında bulunmak ve komediye katkı göstermek, espriyi devam ettirmek ya da bir durumdan gülünç bir analiz çıkarmak, sizi sadece Twitter’da değil, her sosyal medya platformunda meşru kılacaktır.

Motivasyoncular

Hepimizin kötü günleri olur. Kendimizi iyi, verimli ya da yeterli hissetmediğimiz anlarda bir dost desteği bekleriz. Sosyal hayat, gerçek platformun sanala dökülmüş halidir ve bu sanal ortamda, bir dost gibi sırtınızı sıvazlayacak insanlar, motivasyon unsuruna sahip olanlardır.

Tanınmış biri, bir ünlü veya kazandıklarını tırnaklarıyla arşınlamış biri, bu motivasyonel karakter örneğine uymaktadır. Henry Ford, J.M.G le Clezio, Volkan Konak, bu unsura sahip olan başarılı kişilerdir.

5

Aynı zamanda cesaretlendirici, teşvik edici ve yenilikçi Twitter profilleri de bu madde içine konulabilirler. Bunlar bir kişi profili olmasa da motivasyonel özelliğe sahip profillerdir.

Bu profillerden yapacağınız bir Rt. ya da Fv. Çevrenizde olan ve kötü bir gün geçirenler için, size olumlu bir imaj yaratacak ve dolaylı yoldan olsa da aranızdaki bağlantı güçlenecektir. Nüfuzu büyütmek kadar nüfuzu muhafaza etmek de önemlidir.

 

Sonuç olarak Twitter güçlü bir platform ama burada güçlenmek demek herkes ile etkileşimde bulunmanız demek değildir. Aksine, bu size ve profilinize uzun vadede zarar verir. Ayrıca unutmayın nicelik değil, nitelik önemlidir. Nitelikli profil ve portfolyo için etkileşiminizi de nitelikli kılmanız gereklidir.

Eğer bu yazımızı faydalı bulduysanız, Twitter hâkimiyetinizi güçlendirmek için sizleri Twitter’da etkilesimi arttirmak icin 5 ipucu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Düşünceleriniz bizler için önemli. Lütfen bizimle etkileşime geçme konusunda tereddüt’e düşmeyin.

No Comments

Yorum Yap