Google Kalite Güncellemesinin Ardından…

Arama motorlarının kullanıcılarına aradıkları bilgiyi en doğru ve en hızlı şekilde getirmek için çalıştıklarını biliyoruz. Bu sebeple de çeşitli güncellemeler yayınlayarak en iyi düzeni kurmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz hafta Google’ın yayınladığını Search Engine Land’e duyurduğu “Kalite Güncellemesi”nin de tam olarak bununla ilgili olduğunu(kaliteli ve doğru bilgiyle ilgili), söylemek mümkün. Google’ın her geçen gün kalite ile ilgili sıralama faktörlerini daha iyi bir hale getirmek içi çalışmalar yaptığını sürekli olarak söylüyoruz.

Bir önceki yazımızda “Kalite Güncellemesi” ile ilgili çeşitli veriler ve bu güncelleme ile ilgili yapılan bir tespiti paylaşmıştık;

Bu paylaşımımızla birlikte uzun süredir planladığımız gerçek zamanlı analiz incelemeleri serilerimize de başladığımızı haber vermek isterim. ”The Quality Update”: Bu güncellemenin anlamı; Google, site bazında bir sıralama faktörü olarak alt alan adlarını da içeren “içerik-kalite metriğini” ele alıyor.

Peki içerik-kalite metriği derken ne demek istiyoruz? Biraz daha derine inelim. Öncelikli olarak özgün içerik kavramından bahsedelim. Konu ile ilgili olarak özgün içeriğin tanımını yaptığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Kaliteli bir içerik oluştururken gözetmeniz gereken önemli noktalardan birisi de SEO. Ancak ne yazık ki pek çok sitede kaliteli içerikten ziyade sadece arama motorlarına yönelik otomatik/kullanıcıyı göz ardı eden içeriklere rastlıyoruz. Bu da arama yapan kullanıcı olarak bilgiye ulaşma hızımızı düşürüyor. Bu nedenle doğru bilgiyi aktaran, SEO uyumlu ve kaliteli bir içerik oluşturmak için mevcut harcadığımız zamandan biraz daha fazla zaman harcayarak emek göstermek gerekiyor.

Konu ile ilgili olarak Google’ın “Değerli İçerik Üretimi”ni nasıl yapacağımızı anlatan yazısını inceleyebilirsiniz.

Şimdi de gözlerimizi kalite güncellemesi ile ilgili verilere çevirelim. Bir önceki blog yazımızda incelediğimiz;

nedir ne demek

 

izlesene

uzmantv

 

 

instela

ekşi

Yukarıdaki grafikleri incelediğimizde son iki hafta içerisinde güncellemenin yayınlanmasından bu yana düşüşün devam ettiğini görebiliyoruz.  “User-generated content” diye tabir ettiğimiz kullanıcıların ürettiği içeriklerle ilgili olarak sitelerin nasıl bir aksiyon alacağını hep birlikte göreceğiz.

Kalite güncellemesi sonrasında bir gecede %22 trafik kaybeden ve verilerini paylaşan HubPages, kullanıcılarına mikro site açmalarını sağlayan bir blog-içerik servisi. Buradan yola çıkarak Türkiye’de SEO Görünürlükleri iyi bir durumda olan;

tr gg

blogcu.com

wordpress

Tüm bu verileri ele aldığımızda Google Kalite Güncellemesi ile ilgili çıktıları takip etmeye devam edeceğiz. Google’ın her geçen gün kalite konusunda daha fazla katı olmaya başladığını söylemek mümkün. İçerik konusunda kullanıcıyı baz alarak çalışmalar yapmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bunun için de Webmaster’ların, içerik üreten yazarların daha öncesinde arama motorlarının ve kullanıcıların tam olarak ne istediğini anlamaları gerekiyor. İncelemelerimize devam edeceğiz!

Sürç-i lisan ettiysek affola.

[hs_action id=”2688″]

 

No Comments

Yorum Yap