Nasıl Yapılır: Anahtar Kelime Analizi

Harekete Geçir - Call To Actıon-01

Arama motoru yazılımlarının güncellemeleri yayınlanmaya devam ederken, her geçen gün yeni kaidelerle karşılaşıyoruz. Son gelişmeler sonrasında anahtar kelime analizi ile ilgili nasıl yapabileceğiniz üzerine bir rehber hazırladık.

Son İki Yılda Yaşanan Arama Motoru Güncellemeleri

Doorway Güncellemesi

21 Nisan Mobil Uyumluluk Güncellemesi

 

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, dijital pazarlamanın her alanında yer alan, değerli ve en çok dönüşümü sağlayan noktalardan bir tanesidir. Sadece hedef kitlenizin size ulaşmasını değil, onları anlamanıza da imkan sağlar.

anahtar kelime nedir

Yukarıdaki görsel Canva ile yapılmıştır(Made with Canva!)

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Öncelikli olarak son güncellemeler doğrultusunda tek bir anahtar kelime üzerine çalışmamanız gerekiyor. Arama motorlarının geliştirdiği semantik yapı neticesinde, birbiri ile bağlantılı kelimeler üzerine de analizler yapmalısınız. Ulaştığınız anahtar kelimeler ile ilgili çıktıları bir Excel içinde tutmanız da fayda sağlayaacktır.

Örnek: “Apple” kelimesi üzerine çalışıyorsanız “Macbook” kelimesini de araştırmanıza dahil etmelisiniz. Arama motorları gelişmiş algoritma yapıları sayesinde birbiri ile bağlantılı kelimeleri algılayabilmekte ve aralarındaki bağlantıları kurabilmektedir.

Peki hedef kitleniz doğrultusunda en uygun anahtar kelimeleri nasıl bulacaksınız?

Yazımızın ilerleyen kısımlarında en popüler ve kullanışlı anahtar kelime araçları ile ilgili detaylar vereceğiz. Ancak öncesinde ücretsiz ve hızlı bir şekilde kullanabileceğiniz yöntemleri inceleyelim;

1. Google Anlık Arama Sorguları

Google’ın yaptığınız arama ile ilgili sunduğu önerileri listeleyebilir ve bir Excel içerisinde tutabilirsiniz.

google anlık arama

 

2. Google Trends

Google’ın herkese açık olarak sunduğu Trends aracı, Google üzerinde yapılan aramalar ile ilgili olarak aranma popülerliğini göstermektedir. Bu araç üzerinden SEO yapmak/SEO Hizmeti almak istediğiniz anahtar kelimeler ile ilgili yıllara göre aranma trendlerini görebilirsiniz.

İpucu: Bazı anahtar kelimeler mevsimsel olarak popülerliğini artırmaktadır. Örnek; “Tatil”

tatil aranma trendi

3. Google Arama Sonuç Sayfalarında Yer Alan Öneriler

arama sonuç sayfalarındaki öneriler

 

Yukarıda anlattığımız yöntemleri kullanarak bilgi almak istediğiniz anahtar kelimeler ile ilgili önerileri görebilirsiniz. Siteniz için bir anahtar kelime dahilinde içerik üretirken bu yöntemi kullanmak büyük fayda sağlayacaktır. Zira sadece “Tatil” gibi tek kelime üzerinden değil, “Tatile gitmek istiyorum” gibi uzun öbekli aramalara da ulaşabilir ve bu arama sonuçlarında yer alan sorguları da içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

tatile gitmek istiyorum

 

Bu önerilerin ardından isterseniz hep birlikte daha önce SEO araçları yazımızda tanıttığımız anahtar kelime analizi yapabileceğiniz araçları yeniden tanıyalım.

 

En Popüler ve Kullanışlı Anahtar Kelime Analizi Araçları

 

Google Keyword Planner

Google’ın Adwords platformunu kullananlar için geliştirdiği anahtar kelime aracı ile ülke ve dil seçerek anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

 

KeywordTool. io

Google Keyword Planner’a alternatif olarak kullanabileceğiniz bir araç olan Keyword Tool’u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Google dışında arama yapabildiği başka mecralar da mevcut.

 

Uber Suggest

KeywordTool.io’ya çok benzeyen bir araç olan Uber Suggest ile anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz.

 

Searchmetrics

Searchmetrics’in anahtar kelime aracını kullanarak aylık aranma hacimlerini, rekabet oranlarını ve Adwords rekabet oranlarını görebilirsiniz.

 

Keyword Finder

Keyword Finder ile birlikte Searchmetrics gibi, arama yapmak istediğiniz anahtar kelime ilgili aylık aranma ve rekabet oranlarını, Searchmetrics’ten farklı olarak Google Trends verilerini görebilirsiniz.

 

 

Son olarak Search Engine Journal’da yayınlanan ve anahtar kelime araçlarının tarihi gelişimi ile ilgili infografiği inceleyebilirsiniz.

 

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

No Comments

Yorum Yap